Foto: BHRT
Bosnu i Hercegovinu nisu zaobišli sigurnosni izazovi ni 2024. godine. Ubistvo i ranjavanje policajaca u Bosanskoj Krupi koje je okarakterisano kao teroristički čin, boravak sumnjivih lica, dojave o bombama, brojna ubistva i hapšenja, migracije, orgaizovani kriminal, krijumčarenje i trgovina ljudima.
Geopolitička previranja u svijetu, rat na Bliskom istoku, u Ukrajini odražavala su se i na našu zemlju. Iz nadležnih institucija ipak uvjeravaju da je sigurnosna situacija pod kontolom.
Prošle godine pažnju je izazvala i vijest vlasti Moldavije da su identifikovale osobe koje su obučavane sa ciljem kako bi izvršile državni udar u Moldaviji, a da su te obuke bile i u Bosni i Hercegovini. U video snimcima koje je objavila moldavska policija prikazani su navodni treninzi. Prema informacijama iz Komisije za nadzor nad radom OSA-e potvrđeno je da su kako je rečeno sumnjiva lica boravila u BiH u prekidima, ali da ne postoje kampovi kakve su opisale moldavske sigurnosne službe. U međuvremenu u Bosanskoj Krupi uhapšen je i Aleksandar Bezrukovni, državljanin Rusije, koji se nalazi na međunarodnoj Interpolovoj potjernici.
Našu zemlju godinama ne zaobilazi ni problem ilegalnih migracija, organizovanog kriminala, krijumčarenja i trgovine ljudima. Završetak pregovora i parafiranje sporazuma o operativnim aktivnostima koje provodi Evropska agencija za graničnu i obalsku stražu – FRONTEX bio je još jedan korak u borbi protiv organizovanog kriminala, krijumčarenja i drugih pojava koji proizilaze iz pitanja ilegalnih migracija sa kojima se BiH suočava, iako u daleko manjoj mjeri nego što je to bilo ranije u jeku migrantske krize
24. oktobra u večernjim satima maloljetnik je ušao u policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi, te jednog policajca ubio nožem, dok je drugog ranio. Napad je okarakterisan kao teroristički čin. Prošlu godinu obilježio je i niz pucnjava sa tragičnim ishodom.
Višesedmične dojave o bombama prvenstveno u školama, najviše u Kantonu Sarajevo, ali i u drugim gradovima javnost su uznemiravale. Situacija je na neki način paralizovala obrazovanje u glavnom gradu BiH.
U prošloj godini nisu izostala ni hapšenja čelnih ljudi u bh. sigurnosim agencijama i institucijama. U akciji Tunel 2 – uhapšen je ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić. Riječ je o predmetu koji se odnosi na koruptivna krivična djela, koja je Nešić počinio dok je imao mandat direktora Puteva RS-a. Osumnjičen je za korupciju i pranje novca. Sud BiH odredio je jednomjesečni pritovr državnom ministru sigurnosti Nenadu Nešići. Zoran Galić, koji je obnašao funkciju zamjenika direktora Državne agencije za istrage i zaštitu, pobjegao je u julu prošle godine kako bi izbjegao hapšenje zbog sumnji da je počinio teška kaznena djela dok je bio na čelu Granične policije BiH. Par mjeseci kasnije Vijeće ministara BiH ga je razriješilo dužnosti u SIPA-i.
Trenutno Ministarstvo sigurnosti BiH vodi zamjenik ministra sigurnosti BiH Ivica Bošnjak, koji je u našim emisijama potvrdio da u ministarstvu nakon hapšenja ministra sve funkcioniše.
Neizostavno je istaći da podršku pri održavanju sigurnog i stabilnog okruženja u BiH pruža i EUFOR, čije su snage raspoređene u BiH od 2004. godine, a čiji mandat svake godine produžava Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda.
U 2024. godini na stolu bh. političara nije bilo ozbiljne priče o NATO putu BiH koji sve vrijeme koče politički predstavnici iz Republike Srpske koji ne osporavaju saradnju ali ne žele članstvo. Predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović sastala se sa generalnim sekretarom NATO-a Markom Ruteom u Briselu. Predsjedavajuća Cvijanović je tada rekla da je Bosna i Hercegovina opredijeljena za saradnju sa NATO-om. Mir i sigurnost u BiH važni su za Alijansu i čitav region, potcrtao je generalni sekratar Nato-a. Krajem prošle godine Vijeće ministara Bosne i Hercegovine usvojilo je Program reformi ANP za 2023. godinu. Posljednji put Program reformi je poslan u NATO 2022. godine.Posljednji put Program reformi je poslan u NATO 2022. godine.
Stav političkih prestavnika iz Republike Srpske o NATO-u je saradnja da – članstvo ne.
Secesionistička retorika Milorada Dodika, predsjednika RS-a, o navodnom otcjepljenju ovog entiteta nije izostala ni u 2024. godini. Njegove prijetnje izazivale su brojne reakcije političara iz BiH, ali i međunarodne zajednice koja je podsjećala bh. političare da je suverenitet i integritet Bosne i Hercegovine zagarantovan Dejtonom. Uz sve izazove još jedna godina je iza nas.