Srijeda, 24 Juna, 2026

Federaciju BiH najviše napuštaju mladi do 29. godine

Prema službenim podacima, u zadnjih deset godina iz Federacije BiH u inozemstvo odselilo je 28.362 građana, a najviše njih iselilo je u zemlje regije i Njemačku, rečeno je Feni iz Federalnog zavoda za statistiku.

Najviše građana Federacije iselilo je u Hrvatsku (12.671), slijedi Njemačka (5.099), zatim Austrija (3.720), Srbija (3.272), Slovenija (2.259), Crna Gora (735), Norveška (106), Nizozemska (79), SAD (377), dok je u ostale zemlje iselilo 377 državljana BiH.

Najviše iseljavanja zabilježeno je 2010., 2014., 2016., 2017. i 2018. godine.

Federaciju BiH najviše su napuštali mladi do 29 godine, dok je broj iseljavanja osoba od 30 do 50 godina gotovo jednak kao i onih koji imaju preko 55 godina.

Podatke o tome koji su najčešći razlozi zbog čega se mladi, kao i ostali državljani BiH odlučuju na odlazak iz zemlje nismo mogli dobiti, no najčešće se spominju ekonomski razlozi, politička situacija i besperspektivnost, te nemogućnost zapošljavanja bez traženja ‘veze’ ili stranačke podobnosti.

(FENA)

Povezane vijesti

Građani mogu dobiti do 7.000 KM za kućne solarne elektrane

  Federacija BiH usvojila program sufinansiranja kućnih solarnih elektrana. Građani mogu ostvariti podršku do 7.000 KM po projektu. Federacija BiH dobila je Program sufinansiranja prosumera iz...

Otvoren konkurs za mlade za najbolje kreativne radove i video snimke

  Kuća ljudskih prava Banja Luka poziva mlade da kroz tekst ili video pokažu njenu ulogu u zajednici. Autor: Impuls -Pozivamo te da kroz svoju kreativnost i...

Popular Articles