Wednesday, November 20, 2024

Bjelić: Tražićemo sastanak sa gradonačelnikom u vezi gradnje HE Krupa! (VIDEO)

Centar za životnu sredinu uputiće pozive na sastanak gradonačelniku i gradskim vlastima u vezi najavljene hidroelektrane „Krupa niska“ čija je gradnja idejnim projektom preduzeća HE na Vrbasu planirana u neposrednoj blizni mosta preko rijeke Vrbas koji povezuje Krupu i mjesnu zajednicu Krmine.

– Ako ne uspijemo čak i ranije organizovati sastanak sa predstavnicima Grada i Skupštine Grada, onda će se on desiti odmah poslije praznika. Na tom sastanku želimo da jasno stavimo do znanja kakav je naš stav, odnosno šta Gradske vlasti mogu da očekuju sa naše strane i od strane građana. Obratićemo se, sasvim sigurno i Komisiji za koncesije – rekao je ovo Viktor Bijelić iz Centra za životnu sredinu na današnjoj Konferenciji za novinare Koalicije za zastitu rijeka BiH, održanoj u Banjaluci pod nazivom “Sloboda rijekama”

On je naglasio da je cijeli projekat još uvijek obavijen velom tajni, da o njemu veoma malo znaju i građani, i predstavnici nevladinog sektora pa i u samoj Gradskoj upravi i resornom ministarstvu.

Bjelić je istakao da građani trebaju biti veoma oprezni te da sada najavljeni projekat gradnje Hidroelektrane „Krupa niska“ nije jedini hidroenergetski objekat čija je gradnja planirana u kanjonu rijeke Vrbas. Tu je i Hidroelektrana „Grbići“ koju su investitori gradnje pomenute hidroelektrane Krupa niska, već pominjali u medijima.

– Hidropotencijal rijeke Vrbas je razmatran još šezdesetih godina. Posljedna studija čiji smo kratak izvještaj i mi dobili je analizirao nekoliko kaskadnih hidroelektrana odnosno kaskada u kanjonu Vrbasa. I nizvodno od kanjona Vrbasa. Važno je spomenuti da čak i nizvodno od Bnajaluke postoje planovi za izgradnju najmanje tri hidroelektrane koje su u stvari velike hidroelektrane, od 20 MW, a nizvodno od sada paniranje lokacije za HE „Krupa niska“ postoje planovi za izgradnju još 4 hidroelektrane do ulaska u urbani dio grada Banjaluka. Jedna od njih je Grbići, zatim su tu Banjaluka niska, Karanovac i Novoselija – dodao je Bjelić.

Po svemu sudeći, ovo će biti ispit za sve. Jer ukoliko projekat Krupa niska bude realizovan, definitvno će biti neophodno graditi i ostale hidroelektrane na Vrbasu. Nizvodno.

– Međutim mi smatramo da niti jedna hidroelektrana uključujući HE Krupa, ne bi trebalo da se gradi , jer činjenica je da Elektroprivred e u BiH izvoze električnu energiju, odnosno potrebe za izgradnju ove HE za privredu BiH ne postoje. Jedini interes ovdje jeste privatni interes, koji se ogledaju kroz građevinarstvo, instalisanje, odnosno kupovinu opreme i to je to – kaže Bjelić.

Bjelić je naglasio da je borba protiv gradnje HE Krupa niska, ujedno borba protiv gradnje svih hidroelektrana na Vrbasu i hidroelektrana na rijekama u BiH uopšte. Na današnjoj konferenciji za novinare, pod nazivom „Sloboda rijekama“, održanoj u Banjaluci, su osim Viktora Bjelića o aktivnostima Koalicije za zaštitu rijeka BiH govorili i Nataša Crnković iz Centra za životnu sredinu, te Haris Đelilović iz novoformiranog udruženja iz Kruščice pod nazivom Ekološko društvo Bistro.

U Centru za životnu sredinu podsjećaju, da je u BiH izgrađena 81 hidroelektrana, a da je gradnja još čak 300 u planu. Zbog toga je u junu prošle godine pokrenuta „Koalicija za zaštitu rijeka Bosne i Hercegovine“, koja okuplja organizacije i pojedince spremne da se bore za naše rijeke, ističu u Centru za životnu sredinu.

https://www.youtube.com/watch?v=RaF2UV49qqY&t=1s

ELTA TV

Povezane vijesti

Hidroelektrana u Trapistima: Simbol prošlosti koji zaslužuje bolju budućnost

Foto: Iz knjige “Marija Zvijezda i njezini trapisti”

Delibašino selo ili kako ga danas zovemo Trapisti, naselje je u kojem je pisana istorija grada na Vrbasu, a koje i danas čuva zaboravljeni dragulj. Naime, jedna od najstarijih hidroelektrana na Balkanu, tamo gdje je zasijala prva žarulja u Banjaluci danas stoji zapuštena. Prije tačno 125 godina, na tom mjestu, u srcu Krajine, u Banjaluci zasijala je prva žarulja i to čak osam godina prije Zagreba.

Klimatsko upozorenje za vodu – svjetske rijeke presušuju najbržom brzinom u posljednjih 30 godina

Foto: Impuls

Rijeke su 2023. presušile najvećom stopom u posljednje tri decenije, što je dovelo u opasnost globalno snabdijevanje vodom, pokazuju podaci.

Popular Articles