Utorak, 23 Juna, 2026

Američka vojska postavlja betonsku ogradu na granici sa Meksikom

Oružane snage Sjedinjenih Američkih Država počele su da postavljaju betonske prepreke na južnoj granici sa Meksikom, što je u vezi sa planovima za raspoređivanje vojnika, rekao je danas američki ministar odbrane James Mattis.

Dodatne vojne snage pružit će logističku i drugu vrstu podrške graničnim snagama i bit će pojačane za blizu 2.000 pripadnika Nacionalne garde.

Nove snage pružit će pomoć poput podrške iz vazduha i opreme kao što su vozila i šatori.

Američki predsjednik Donald Trump upozorio je prošle sedmice da se karavan migranata iz južnoameričkih država kreće pješke ka jugu Meksika, ali da su i dalje više stotina kilometara od teritorije SAD-a.

Pripadnici Nacionalne garde često idu u pomoć jačanju granica saveznih država, ali su vojnici u aktivnoj službi vrlo rijetko raspoređeni unutar SAD, osim u slučaju vanrednih situacija, poput uragana ili poplava.

(Vijesti.ba)

Povezane vijesti

Švedska usvojila zakon o oduzimanju boravišnih dozvola migrantima zbog “lošeg ponašanja”

Foto: Per Bäckström/TT/imagebank.sweden.se Zakon ne precizira u potpunosti koje se vrste ponašanja smatraju neprihvatljivim, ali je vlada ranije navodila neplaćene dugove, neplaćanje poreza, kriminal i...

Europol pokreće novu jedinicu za borbu protiv krijumčara ljudi

  Evropska unija pojačava napore u borbi protiv krijumčarenja migranata, sa novom jedinicom u Europolu koja će se baviti međunarodnim mrežama krijumčarenja. Na konferenciji za novinare...

Popular Articles