Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Zinaida Serebriakova: Puteni realizam, avangardi usprkos

Nedavno sam bila na odličnoj izložbi Od Chagalla do Maljeviča: Ruske avangarde u bečkoj Albertini. U jednoj od prostorija – okružena primitivističkim Venerama (vidi: Larionov) i (doslovno) bezličnim muzama (vidi:Tatlin) – odjednom sam zapazila sliku toplih žutih tonova i prekrasnog svjetla na kojoj su se nalazile nage djevojke, putene, realističnih tijela (šlaufići i sve to). Pomislila sam – ovo je sigurno naslikala žena!

 

I bila sam sam u pravu: Zinaida Serebriakova, Kupelj (1913.). Pri povratku u domovinu bacila sam se na guglanje, čime sam otkrila još divnih slika ove definitivno nedovoljno poznate umjetnice (dijelom njenu nepoznatost možemo pripisati njenom ustrajanju na realizmu u vrijeme najvažnijih avangardnih pokreta). Ujedno sam ponovo otkrila neke slike koje već znam, a nisam ih prije mogla smjestiti. Najpoznatija slika iz tog perioda, u kojem je Serebriakova prikazivala život na selu, jeIzbjeljivanje platna (1917.), upečatljiv prikaz bosih djevojaka, lica i tijela djelomice okrenutih od gledateljice, koje zbog blago spuštenog očišta i skulpturalno oblikovanih tkanina djeluju impozantno, gotovo monumentalno.

serebra platno za izbjeljivanje 1917

Izbjeljivanje platna, 1917.

serebra jabunjak 1908

Jabučnjak, 1908.

“Umjesto prikaza grube realnosti, Serebriakova je željela istaknuti ljepotu prirode i ljudi koji je obrađuju kroz ekspresivne forme. Slika Jabučnjak obilježena je snažnim osjećajem slobode, korištenjem jakih boja u širokim i tečnim nanosima … Iako je bila mlada kada ga je naslikala, Jabučnjak otkriva samopouzdanje i odvažnost koji su obilježili njezin rad i ukazali na nevjerojatan talent,” piše Roy Bolton.

Serebriakova je rođena 12. prosinca 1884. godine na obiteljskom imanju pored Kharkiva (današnja Ukrajina) u jednu od najpoznatijih umjetničkih obitelji u Rusiji. Njen djed, Nicholas Benois, bio je poznati arhitekt; njen otac, Evgenij Lanceray, bio je slavni kipar;  njen ujak, Alexandre Benois, bio je slikar, a i braća su joj se bavila slikarstvom i arhitekturom. Djetinjstvo je provela u Sankt-Peterburgu, a za vrijeme školovanja mentori su joj bili slikari Ilija Repin i Osip Braz. Putovala je po Francuskoj i Italiji, a prvi put je izlagala već 1909. godine na grupnoj izložbi u Galeriji Tretyakov (Autoportret za toaletnim stolićem).

Netom prije izbijanja Oktobarske revolucije, bila je predložena za članicu Ruske likovne akademije kao jedna od prvih i rijetkih žena kojoj je pripala ta čast. Međutim, zbog političkih zbivanja nije bilo moguće održati glasovanje. Za vrijeme Oktobarske revolucije život joj se naglo promijenio: 1917. izgorjelo je obiteljsko imanje zajedno s brojnim crtežima i slikama, a dvije godine kasnije suprug joj je umro od tifusa te je ostala sama s četvero djece i bolesnom majkom. Godine 1924. preselila se sama u Pariz zbog posla i tek je nakon dvije godine uspjela dovesti dvoje mlađe djece sa sobom. Uslijedile su izložbe u Francuskoj, Belgiji i Engleskoj, no profesionalni uspjeh bio je popraćen tugom zbog razdvojenosti od obitelji. Zarađivala je na portretima, a osobito je voljela slikati ženske aktove, koji djeluju neuobičajeno intimno, erotično i nježno.

serebra nude 1932

Akt, 1932.

Riječima njene kćeri Katarine, “Ženski akt bio je majčina omiljena tema. Kada je bila u Rusiji mlade seljanke bi joj pozirale. U Parizu su joj u atelje dolazile prijateljice, popile šalicu čaja i pozirale joj. One nisu bile profesionalni modeli koje ste mogli naći u Montparnasseu i možda je upravo to razlog zašto djeluju tako prirodno i profinjeno.”

Međutim, slike nastale u Parizu umjetnica je smatrala manje dobrima od onih ranijih, što je pripisala manjku vremena i mogućnosti te činjenici da joj grad nije bio toliko inspirativan kao selo.

Za vrijeme Hitlerove okupacije, Serebriakova je bila prisiljena uzeti francusko državljanstvo, i tek je par godina nakon završetka rata ponovo mogla vidjeti svoju kćer Tatjanu (također slikaricu) – nakon 36 godina razdvojenosti. U drugoj polovici 1960-ih ostvarila je uspjeh i u SSSR-u te izložila svoja djela u Moskvi, Sankt-Petersburgu i Kijevu, gdje su je uspoređivali s Botticellijem i Renoirom. Umrla je 1967. u Parizu, u dobi od 82 godine.

serebra autoportet s kerima 1921

Autoportret s kćerima, 1921.

serebra autoportret 1909

Autoportret za toaletnim stolićem, 1909.

serebra autoportret 1930

Autoportret, 1930.

serebra diana 1916

Dijana i Akteon, 1916.

serebra kupaica 1911

Kupačica (autoportret), 1911.

serebra kupaice 1927

Kupačice, 1927.

serebra kupus 1909

Kupus, 1909.

serebra orchard in bloom 1908

Voćnjak u cvatu, 1908.

serebra ruak 1914

Ručak, 1914.

Voxfeminae

Povezane vijesti

“Tu su od početka kinematografije”: Ženske akcijske zvijezde

Foto: Eureka Entertaiment

Dugo se smatralo da su akcijski filmovi isključivo muška priča. Međutim, snaga i spretnost žena vidljivi su na velikom ekranu još od doba nijemog filma.

Uvijek postoji sutra – snaga žena

Foto: Claudio Iannone

Jim Jarmusch, kultni američki redatelj, jednom je prilikom izjavio kako ne postoji ništa ljepše od otkrivanja umjetnosti, neovisno o kojoj se radi. Filmska, dakako, ona najčarobnija, posebna je za svakog filmofila, pa tako, gle čuda, nisam ni ja iznimka. Otkrivanje novih filmova, odnosno priča koje su isprepletene s realnošću na projektoru pokretnih slika uvijek su u meni stvarale osjećaj sreće, poput djeteta koje pronađe novu igračku, zakopanu u pijesku, otkrivenu morem umjetnosti. Tko će ga znati, možda je i odlazak u kino toliko poseban za mene, upravo jer mi iznova stvara osjećaj neizvjesnosti, leptirića u trbuhu kao kad se zaljubiš u posebnu osobu. Mrak kino dvorane isprekidan svjetlom projektora često zna donijeti životne priče, ali one tihe, ispunjene šutnjom. Priče koje su oko nas, ali za koje ne želimo čuti. Ili, još gore, za koje se pravimo da ne postoje. Jednu od takvih priča ispričala je talijanska redateljica Paola Cortellesi u filmu „Uvijek postoji sutra“.

Popular Articles