Subota, 25 Januara, 2025

Može li ritam da se zaštiti autorskim pravima? Pokrenuta tužba koja bi mogla da uzdrma pop muziku

 Foto: Pixabay

Klivlent ‘Clevie’ Braun i Vajjklif ‘Steely’ Džonson sa Jamajke objavili su 1989. godine pjesmu “Fish Market” i tako nenamjerno promijenili tok pop muzike.

Pjesma je sadržala prvi poznati primjer onoga što će biti poznato kao “dembow” ritam – ritam od koji je iz reggaea prešao u prepoznatljivi ritam reggaetona, danas raširenog u latinoameričkom popu.

Ovaj dvojac bi i poslije više od 30 godina mogao ponovo da promijeni muziku. Naime, Steely & Clevie Productions tuži trojicu najslavnijih hitmejkera reggaetona – El Chomba, Luisa Fonsija i Daddyja Yankeeja – za ono što oni karakterišu kao nezakonitu interpolaciju ritma “Fish Marketa” (ili ‘riddim’ ), i traže zasluge i tantijeme, koji je trebalo da im budu, kako sami tvrde, pripisane od samog početka.

U tužbi je navedeno čak 56 pjesama, među kojima su neki od najvećih hitova reggaetona – Fonsijeva i Yankeejeva saradnja s Džastinom Biberom na ‘Despacitu’ i Yankeejev hit ‘Gasolina’ – od kojih su mnogi prikupile stotine miliona, pa čak i milijarde klikova i preslušavanja na streamovima.

Niz istaknutih umjetnika i koscenarista takođe su imenovani kao optuženi u tužbi, uključujući Bibera, Steflona Dona i portorikanskog pjevača Rauva Alehandra, kao i izdavačke i diskografske kuće.

Pobjeda za Steely & Clevie mogla bi imati nesagledive implikacije ne samo za reggaeton, već i na popularnu muziku generalno koja je u posljednjoj deceniji sve više tražila inspiraciju u latinoameričkoj muzici. Hiljade drugih pjesama koje koriste ‘dembow’ ritam mogle bi da se smatraju onima koje krše autorska prava, a mogao bi da bude postavljen i presedan za buduće tužbe za autorska prava.

Na Jamajci i u Latinskoj Americi ponovna upotreba i samplovanje instrumentalnih pjesama bez straha od izvođenja pred sud uobičajena je praksa.

– Underground scena u San Huanu u Portoriku, koja je dovela do reggaetona, bila je nadahnuta tradicijom zvuka Jamajke u korišćenju popularnih instrumentala za nove, žive lokalne izvedbe – kaže za Guardian Vejn Marđal, etnomuzikolog specijalizovan za društvenu plesnu muziku na Berklee College of Music u Bostonu, piše Headliner.rs.

Povezane vijesti

Otkrivena izgubljena pjesma Tine Turner s albuma “Privatna plesačica”

Foto: Getty Images Pjesma snimljena za hit album Tine Turner "Private Dancer", za koju se smatralo da je izgubljena, ponovno je otkrivena i prvi put...

Italijanski maestro Ennio Morricone: Zlatni standard filmske muzike

Ennio Morricone Italijanski maestro Ennio Morricone utjelovio je suštinu onoga što najbolji filmski kompozitor može postići. Nije pretjerano reći da je postavio „zlatni standard“ u...

Popular Articles