Nedjelja, 28 Juna, 2026

Sindikat: Plate u zdravstvu moraju biti povećane, zatražen hitan sastanak sa Šeranićem

Foto: 

Sindikat zdravstva i socijalne zaštite Srpske uputio je zahtjev za hitan sastanak sa ministrom zdravlja i socijalne zaštite Alenom Šeranićem, radi pokretanja pregovora o povećanju plata zaposlenih u zdravstvu.

U javnosti su pojavile najave o mogućem povećanju plata u zdravstvu, uključujući i moguća povećanja plata medicinskim radnicima od 5% od aprila, kao i o isplati iznosa od 250 KM u julu na ime jednokratnog dodatka zdravstvenim radnicima. Zato je neophodno da se u što kraćem roku održi zvaničan sastanak socijalnih partnera kako bi se o svim pitanjima razgovaralo institucionalno i u okviru pregovaračkog procesa – saopštili su iz ovog sindikata.

Naglašavaju da zastupaju interese svih zaposlenih u zdravstvenim ustanovama – kako zdravstvenih radnika, tako i nemedicinskog kadra.

– Shodno tome, svaka inicijativa koja se odnosi isključivo na jednu kategoriju zaposlenih, ne može se posmatrati odvojeno od ukupnog položaja svih radnika u zdravstvenom sistemu. Stava smo da je potrebno povećanje i sveobuhvatno sistemsko uređenje plata svih zaposlenih u zdravstvu, kroz formalne pregovore, uz utvrđivanje jasne dinamike i modaliteta povećanja u skladu sa zakonom i kolektivnim ugovorom – ističu iz Sindikata.

Podsjećaju da su ranije uputili inicijativu za pokretanje pregovora u vezi sa utvrđivanjem cijene rada za tekuću godinu.

– Neophodno je da se ovo pitanje bez odlaganja otvori u institucionalnom okviru i rješava kroz formalni socijalni dijalog – poručuju iz pomenutog sindikata.

Podsjetimo, lider SNSD Milorad Dodik nedavno je saopštio da će plate u zdravstvu Srpske od aprila biti povećane za 5%.

– Od 1. jula ide poseban dodatak za sve medicinske radnike, 250 KM linearno na platu. To je kod medicinskih sestara na ovu platu povećanje od 18%, a kod ljekara 10% – poručio je Dodik.

– Neophodno je da se ovo pitanje bez odlaganja otvori u institucionalnom okviru i rješava kroz formalni socijalni dijalog – poručuju iz pomenutog sindikata.

Podsjetimo, lider SNSD Milorad Dodik nedavno je saopštio da će plate u zdravstvu Srpske od aprila biti povećane za 5%.

– Od 1. jula ide poseban dodatak za sve medicinske radnike, 250 KM linearno na platu. To je kod medicinskih sestara na ovu platu povećanje od 18%, a kod ljekara 10% – poručio je Dodik.

Srpska info

Povezane vijesti

Institucije BiH uštedjele na platama, milione potrošile na putovanja i kirije

Foto: N1 Iako su institucije na nivou BiH u prošloj godini uspjele da uštede 4,4 miliona maraka na platama zaposlenih, ukupna kasa za materijalne troškove...

Građani Bosne i Hercegovine tonu sve dublje u ekonomsku neizvjesnost

Foto: Impuls Dok se na računima Uprave za indirektno oporezivanje bilježe istorijski rekordi, a političari svađaju oko raspodjele miliona, redovi ispred javnih kuhinja u Bosni...

Popular Articles