UrbanObserver

Srijeda, 21 Maja, 2025

Okeani bi mogli da izgube boju kakvu poznajemo: Nekad su bili zeleni, danas su plavi, a kakvi će biti u budućnosti?

Foto: Unsplash

Okeani su nekad bili intenzivnije zeleni, danas su uglavnom u plavim nijansama, dok nova istraživanja pokazuju da je vrlo moguće da će u budućnosti biti ljubičasti ili čak crveni.

Poznato je da oko tri četvrtine naše planete prekrivaju okeani, odnosno da toliko pripada vodenoj površini, i da između ostalog zato, iz svemira Zemlja liči na lijepi, plavi kliker. Istraživači iz Japana, utvrdili su da su okeani na Zemlji nekada davno imali zelenu boju, ali i predvidjeli, da bi u budućnosti mogli biti ljubičasti ili crvene boje.

Zemljini okeani nekada su imali drugačiji izgled jer je drugačiji bio i njihov hemijski sastav, što ima veze sa evolucijom fotosinteze, objašnjavaju istraživači.

Tvrdnju da su okeani bili zeleni u arhaiku, naučnici su započeli su opservacijom, i to voda oko Ivo Džie koje imaju zelenkastu boju koja je povezana sa formom oksidizovanog gvožđa, dok u istim vodama bogato rastu plavo-zelene primitivne bakterije.

U periodu arhaika, preci ovih zeleno-plavih bakterija koje liče na alge evoluirale su pored drugih bakterija koje su koristile gvožđe u vodi kao izvor elektrona za prosec fotosinteze. To je pokazalo da je nivo gvožđa u okeanima visok.

Organizmi koji vrše fotosintezu za to primjenjuju pigmente iz svojih ćelija za prebacivanje ugljen-dioksida u šećere i koriste energiju Sunca. Plavo-zelene alge su neobične pošto posjeduju i pigment hlorofil i drugi pigment koji se zove fikoeritrobilin.

Skok koncentracije sumpora i gvožđa

U japanskoj studiji, istraživači navode da genetički modifikovane plavo-zelene alge rastu uspješnije i bujnije u zelenim vodama. Prije razvoja komplikovanog procesa fotosinteze, vodene površine na Zemlji imale su smanjen nivo gvožđa, ali promjene u hemijskom sastavu okeana bile su postepene. Arhaik je inače trajao 1,5 milijardi godina, i to je ogroman dio starosti planete Zemlje.

Istraživanje je pokazalo da su ljubičasti okeani u budućnosti jedna od mogućnosti u slučaju da nivo sumpora skoči. To može da bude uslijed vulkanske aktivnosti ili manjka kiseonika u atmosferi, i dovelo bi do dominacije ljubičastih sumpornih bakterija.

Teoretski je, kažu naučnici, vrlo moguće da okeani postanu i crveni u slučaju dominacije intenzivne tropske klime u budućnosti, u čijim okvirima se crveno gvožđe javlja kao posljedica propadanja stijena na kopnu, te tako pigmentira vodu, i to intenzivno, prenosi rts.

Povezane vijesti

Evropa uklanja riječne barijere: Više od 2900 kilometara rijeka ponovno povezano

Foto: Impuls Finska je na vrhu ljestvice s najmanje 138 uklonjenih brana Najmanje 542 riječne barijere uklonjene su tokom prošle godine s evropskih rijeka čime je...

U Srbiji otkrivena nova vrsta ptice: Klimatske promjene donijele voljića maslinara

Foto: Wikipedia Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije saopštilo je da je u Preševskoj dolini otkrilo stanište ptice voljić maslinar (Hippolais olivetorum), što je,...

Popular Articles