UrbanObserver

Petak, 23 Maja, 2025

Muškarci imaju veći rizik od Parkinsonove bolesti

Foto: Canva

Rizik od razvoja Parkinsonove bolesti dvostruko je veći kod muškaraca nego kod žena, a novo istraživanje ukazuje na mogući razlog: protein u mozgu koji je inače bezopasan.

Parkinsonova bolest je hronična i progresivna neurodegenerativna bolest koja prvenstveno utiče na kontrolu kretanja. Nastaje kada nervne ćelije (neuroni) u dijelu mozga koji se zove substantia nigra počnu odumirati i ne proizvode dovoljno dopamina – neurotransmitera koji je ključan za koordinaciju pokreta, prenosi Danas.

Protein PTEN-inducirana kinaza 1 (PINK1) obično nije prijetnja i igra važnu ulogu u regulaciji potrošnje energije u moždanim stanicama.

Međutim, najnovija istraživanja pokazuju da u nekim slučajevima Parkinsonove bolesti imuni sistem pogrešno prepoznaje PINK1 kao prijetnju i napada moždane stanice koje ga izražavaju.

Prema studiji koju su proveli istraživači s Instituta za imunologiju La Jolla u Kaliforniji, oštećenje uzrokovano T stanicama imunog sistema, koje su povezane s proteinom PINK1, puno je izraženije i agresivnije u mozgu muškaraca nego kod žena, piše Science Alert.

Razlike između spolova u imunološkom odgovoru

“Razlike u odgovoru T stanica između muškaraca i žena bile su izrazito izražene”, kaže imunolog Alessandro Sette s Instituta za imunologiju La Jolla. “Taj imunološki odgovor može biti jedan od razloga zašto postoji spolna razlika u učestalosti Parkinsonove bolesti.”

Koristeći uzorke krvi pacijenata s Parkinsonovom bolešću, naučnici su analizirali odgovor T stanica na različite proteine ​​povezane s bolešću – pri čemu je pažnju posebno privukao PINK1.

Kod muškaraca oboljelih od Parkinsonove bolesti uočeno je čak šesterostruko povećanje broja T stanica koje napadaju moždane stanice označene proteinom PINK1 u usporedbi sa zdravim mozgovima. Kod ženskih pacijenata je to povećanje bilo samo 0,7 puta.

Nova nada za liječenje i ranu dijagnozu

Ranija istraživanja istog tima pokazala su slične reakcije imunog sistema  na protein alfa-sinuklein, no te reakcije nisu bile prisutne kod svih pacijenata, što je istraživače navelo na potragu za dodatnim antigenima – supstancama koje pokreću imunološki odgovor.

Kao i kod svakog istraživanja ove vrste, bolje razumijevanje načina na koji se bolest razvija i napreduje otvara nove mogućnosti za pronalaženje načina da se ona zaustavi.

“Sada kada znamo zašto T-stanice ciljaju na određene moždane stanice, mogli bismo razviti terapije za njihovo blokiranje”, kaže imunologinja Cecilia Lindstam Arlehamn s Instituta za imunologiju La Jolla.

Dugoročno gledano, otkrivanje PINK1-reaktivnih T stanica u uzorcima krvi moglo bi omogućiti raniju dijagnozu Parkinsonove bolesti, što bi značajno pomoglo u liječenju i podršci bolesnika.

Iako još uvijek čekamo lijek za Parkinsonovu bolest, naučnici neprestano napreduju u razumijevanju faktora rizika i pronalaze nove pristupe u borbi protiv ove neurodegenerativne bolesti.

“Moramo proširiti istraživanje kako bismo dobili sveobuhvatniju analizu progresije bolesti i spolnih razlika – uzimajući u obzir različite antigene, težinu bolesti i vrijeme od početka”, zaključuje Sete.

Povezane vijesti

Australija odobrila prvi lijek za liječenje Alzheimerove bolesti

Foto: Roberto Sorin/ Unasplash Utvrđeno je da usporava napredovanje Alzheimerove bolesti čišćenjem proteina u mozgu. Australijska agencija za regulaciju lijekova i terapije odobrila je prvi lijek...

Zdravstveni alarm u BiH – Više žena oboljelih nego u Zambiji i Tanzaniji

Foto: kian zhang/Unsplash U Federaciji BiH se u posljednje četiri godine bilježi porast žena oboljelih od raka grlića materice, a prema nekim podacima, stanje je...

Popular Articles