UrbanObserver

Nedjelja, 6 Aprila, 2025

Danas se obilježava prvi Evropski dan borbe protiv kriminalnog trovanja divljih životinja

 

Trovanje divljih životinja jedan je od najvećih izazova za očuvanje vrsta u Evropi. Otrovni mamci u okolišu ispuštaju vrlo otrovne tvari i predstavljaju smrtonosnu prijetnju mnogim rijetkim i zaštićenim pticama i sisavcima, ali istovremeno ugrožavaju ljude i njihove kućne ljubimce.

Krajem 2024. godine pokrenuta je Kampanja protiv kriminalnog trovanja evropske divlje faune (Campaign against Poisoning of European WildlifeCPEW) kako bi se podigla svijest o ovom ozbiljnom problemu. Otrovni mamci često se postavljaju u prirodi s ciljem ubijanja navodnih štetočina poput lisica ili ptica grabljivica koje prijete stoci ili se percipiraju kao konkurencija za lov. Kampanju je pokrenuo projekt LIFE EUROKITE (LIFE18 NAT/AT/000048) koji se zalaže za prekograničnu zaštitu ptice grabljivice crvene lunje (Milvus milvus) iz porodice jastrebova (Accipitridae), prenosi ekovjesnik.

Zastupnicima Evropskog parlamenta upućen je dopis u kojem se traži da Evropska unija poduzme mjere protiv nezakonitog trovanja divljih životinja u Europi. Pozivom su ujedno upoznati s projektom LIFE EUROKITE kojim se u suradnji s partnerima, poput drugih LIFE projekata i različitih organizacija, nastoje otkriti uzroci smrtnosti divljih životinja povezani s ljudskim djelovanjem. Nezakonito trovanje predstavlja ozbiljnu prijetnju mnogim rijetkim i zaštićenim vrstama ptica i sisavaca, a ugrožava i ljude te njihove kućne ljubimce. Tako i prvi podaci projekta LIFE EUROKITE ukazuju kako je daleko najčešći uzrok smrtnosti crvene lunje upravo trovanje uzrokovano ljudskim djelovanjem.

Zbog namjerne zloupotrebe ili druge nezakonite upotrebe otrova svake godine stradava veliki broj divljih životinja što može ozbiljno ugroziti zaštitu i napore za očuvanje vrsta, uključujući one koje su zaštićene nacionalnim, evropskim i međunarodnim zakonima. Za rješavanje ovog problema, posebno kod migratornih vrsta, potreban je prekogranični pristup na nivou Evropske unije i poduzimanje mjera protiv nezakonitog trovanja evropske divlje faune.

Evropski dan protiv kriminalnog trovanja divlje faune (European Day against Criminal Poisoning of Wildlife) prvi put se obilježava danas, 1. marta 2025. Ovim se nastoji podići svijest javnosti i donositelja odluka o ovom  problemu koji velikom broju ljudi najčešće ostaje slabo poznat. Također, zahtijeva se sistematsko prikupljanje podataka za cijelu Evropu s ciljem stvaranja baze podataka o trovanjima i identifikacije kritičnih područja. Ujedno se traži odlučniji i učinkovitiji nastavak provedbe Rimskog strateškog plana 2020.-2030. za iskorjenjivanje nezakonitog ubijanja, uzimanja i trgovine divljim pticama u Evropi i na Mediteranu.

 

Povezane vijesti

Širom Evrope ponovo dozvoljen sportski lov na grlice

Foto: Wikipedia Širom Evrope ponovo će biti dozvoljen sportski lov na grlice jer EU ukida zabranu lova koja je bila zaslužna za preliminarni oporavak ove...

Švedski grad Vekše bez fosilnih goriva: Kućni organski otpad “sipaju” u gradske autobuse

Foto: greencitytimes.com Gradski autobusi i vozila opštinske uprave u švedskom gradu Vekšeu koriste biogorivo proizvedeno od kućnog organskog otpada. Više od 90 odsto energije dolazi iz...

Popular Articles