UrbanObserver

Ponedjeljak, 5 Maja, 2025

Predana peticija Narodnoj skupštini RS za zaštitu Majevice umjesto rudnika litijuma

Foto: Printscreen

Od Narodne skupštine Republike Srpske traži se usvajanje inicijative i proglašavanje moratorijuma na rudarska istraživanja i eksploataciju

Predstavnici udruženja Eko put iz Bijeljine, Čuvari Majevice i PEU Korak iz Zvornika predali su danas Narodnoj skupštini Republike Srpske peticiju za zaštitu Majevice čije je potpisivanje organizovano u  Bijeljini, Zvorniku, Loparama i Ugljeviku.

“Nadamo se da će naša građanska inicijativa da dođe na dnevni red na razmatranje do kraja marta mjeseca ove godine“, izjavili su aktivisti prilikom predaje peticije.

Da bi se inicijativa zvanično našla na dnevnom redu Narodne skupštine RS i kako bi se o njoj glasalo potrebno je najmanje 3000 potpisa. Inicijativa pod nazivom “Majevica park prirode, a ne rudnik litijuma” prikupila je 6057 potpisa.

Od Narodne skupštine Republike Srpske traži se usvajanje inicijative i proglašavanje moratorijuma na rudarska istraživanja i eksploataciju do okončanja postupka zaštite i proglašenja Parka prirode Majevica.

Stanovništvo majevičkog kraja se protivi otvaranju ovog rudnika, kao i načelnici osam lokalnih samouprava sa prostora Majevice koji su to i zvanično iskazali kroz potpisivanje zajedničke deklaracije.

Prikupljanje potpisa trajalo je od 21. decembra 2024. do 16. januara 2025. godine.

Podsjećamo, prema rezultatimama istraživanja iz septembra prošle godine, na ovom području su pronađeni fosilni ostaci morskih organizama koji datiraju još iz perioda Panonskog mora od prije deset do petnaest miliona godina.

 

 

Povezane vijesti

Reciklaža u BiH (prvi dio): Život između zakona, deponija i nemara

Foto: Impuls „Na planeti Zemlji jedino mi ljudi imamo tu moć da stvorimo čitave svjetove i da ih zatim razorimo”, zabilježio je Dejvid Atenboro u...

Beograd postavlja 150.000 filtera za smanjenje zagađenja vazduha

Foto: Freepik Sekretarijat Grada Beograda za zaštitu životne sredine planira da postavi 150.000 filtera za smanjenje emisije suspendovanih čestica u vazduhu iz individualnih domaćinstava. Ovi filteri...

Popular Articles