Petak, 10 Januara, 2025

Mikrošume makro uticaja: Manje zagađenja, bogatiji biodiverzitet, prijatnije okruženje u gradovima

Foto: vml.com

Zelene oaze u gradovima su višestruko korisne, ali da bismo uživali u svim njihovim blagodetima, one zapravo ne moraju da budu površinski velike. To nam pokazuju mikrošume koje ubrzano niču između prometnih ulica, tržnih centara i oblakodera širom svijeta, od Londona do Los Anđelesa.

Ovu posebnu tehniku pošumljavanja je sedamdesetih godina prošlog vijeka izumio pokojni japanski botaničar Akira Mijavaki. Najpre se bira autohtono drveće i grmlje iz datog područja, a zemljište na odabranoj lokaciji obogađuje se organskim materijalom. Sadnice treba da se miješaju i da se sade gusto, oko tri komada po kvadratnom metru.

Nakon toga, šumica – čija površina može biti svega desetak kvadrata –prepuštena je sama sebi. Zbog zbijenosti, sadnice rapidno napreduju jer se međusobno takmiče za sunčevu svjetlost. Procjenjuje se da mikrošume izrastu za svega dvije do tri decenije, što je i do deset puta brže u odnosu na monokulturne šume.

Iako mikro u svojoj veličini, mikrošume zapravo imaju makro-uticaj: smanjuju zagađenje, upijaju ugljen-dioksid, ublažavaju probleme koji dolaze sa klimatskim promjenama, pružaju stanište brojnim životinjskim vrstama…

Mikrošume u zagađenim urbanim naseljima pomažu u poboljšanju kvaliteta tla, vode i vazduha. Poput ostalih zelenih površina, one takođe doprinose rashlađivanju gradova, a služe i kao sunđer za obilne padavine kojih je sve više na toplijoj planeti, prenosi klima101.

S obzirom na to da se sade na malim površinama, predstavljaju lijepu ideju za neiskorišćene prostore u blizini stanica metroa ili školskih igrališta.

Zahvaljujući raznovrsnosti vegetacije, mikrošume privlače dosta više vrsta leptira, puževa, skakavaca i pčela. U njima utočište pronalaze i ježevi i neke ptice, a prema nekim navodima, biodiverzitet je i do 100 puta bogatiji u odnosu na konvencionalne zasade.

Naposlijetku, primećuje se i unapređenje blagostanja lokalnih zajednica uključujući smanjenje stresa i poboljšanje mentalnog zdravlja što dolazi iz interakcije sa prirodom.

 

Povezane vijesti

Klimatska kriza je poremetila vodene cikluse na Zemlji

Poplave u EU, foto: Maciej Kulczynski/dpa Voda je ljudski najvitalniji prirodni resurs, ali globalno zagrijavanje mijenja način na koji se voda kreće oko Zemlje. Analiza...

U Hrvatskoj pronađena životinja za koju se vjerovalo da je izumrla

Foto: HRT printscreen Postojanje slijepog kučeta, sisara sličnog krtici, potvrdili su hrvatski naučnici, koji su objavili da imaju laboratorijski dokaz da životinja za koju se...

Popular Articles