Foto: Impuls
Od 1990. do 2020. iskrčeno je područje veće od površine Evropske unije, a otprilike 10 posto gubitka šuma povezano je s potrošnjom u EU.
Preduzeća će imati još jednu godinu za usklađivanje s novim pravilima EU za sprečavanje krčenja šuma kojima će se u EU zabraniti prodaja proizvoda koji dolaze s iskrčenih zemljišta. Nova pravila tako će se primjenjivati od 30. decembra 2025. umjesto 2024.
Evropski parlament u utorak je prihvatio rezoluciju „Ostrva i kohezijska politika: trenutačno stanje i budući izazovi“ s 577 glasova za, 38 protiv i 10 suzdržanih. Parlament je usvojio i privremeni politički dogovor s Vijećem o odgodi primjene novih pravila EU za sprečavanje krčenja šuma s 546 glasova za, 97 protiv i sedam suzdržanih.
Veliki privredni subjekti i trgovci sada će morati poštovati obveze iz te uredbe od 30. decembra 2025., a mikropreduzeća i mala preduzeća od 30. juna 2026. Cilj je tog dodatnog vremena pomoći preduzećima širom svijeta da lakše provode pravila od datuma početka primjene, a da se pritom ne ugroze ciljevi zakona.
Komisija je predložila odgodu datuma primjene uredbe o krčenju šuma za godinu dana kao odgovor na izraženu zabrinutost država članica EU, trećih zemalja, trgovaca i privrednih subjekata da neće moći u potpunosti poštovati pravila ako se primijene od kraja 2024.
Na zahtjev Parlamenta, Komisija se obvezala osigurati da informacijski sistem za privredne subjekte i trgovce te prijedlog za klasifikaciju rizika zemalja i regija budu dostupni što je prije moguće, a najkasnije do 30. juna 2025. Opšta revizija uredbe očekuje se najkasnije do 30. juna 2028., a Komisija će analizirati dodatne mjere za pojednostavnjenje i smanjenje administrativnog opterećenja za preduzeća.
Prije nego što jednogodišnja odgoda stupi na snagu, Vijeće također mora potvrditi dogovoreni tekst i objaviti ga u Službenom listu EU prije kraja 2024.
Organizacija UN za hranu i poljoprivredu (FAO) procjenjuje da je od 1990. do 2020. zbog krčenja šuma izgubljeno 420 miliona hektara šuma, što je područje veće od EU. Potrošnja u EU uzrokuje oko 10 % globalnog krčenja šuma, od čega više od dvije trećine potiče od proizvodnje palminog ulja i soje.
Cilj je Uredbe o krčenju šuma, koju je Parlament donio 19. aprila 2023., borba protiv klimatskih promjena i gubitka bioraznolikosti sprečavanjem krčenja šuma povezanog s potrošnjom u EU proizvoda od stoke, kakaa, kafe, palminog ulja, soje, drva, gume, drvenog ugljena i štampanog papira.