UrbanObserver

Subota, 3 Maja, 2025

Kina dovršila 3000 kilometara dugačak zeleni pojas oko najveće pustinje

Foto: Getty

Projekt poznat kao Veliki zeleni zid počeo je 1978. i dosad je zazelenjeno više od 30 miliona hektara.

Kina je nakon 46 godina završila projekt kojim je svoju najveću pustinju okružila šumom, dio napora da se zaustavi dezertifikacija i spriječe pustinjske oluje, objavili su u petak državni mediji.

Zeleni pojas oko Taklamakana dugačak 3000 km dovršen je u petak u regiji Xinjiang, nakon što su radnici zasadili stabla na zadnjih stotinu metara sjevernog ruba pustinje, prenio je list People's Daily.

Pustinjske topole uz rijeku Tarim na sjevernom rubu pustinje Taklimakan, foto: CFP

Projekt poznat kao Veliki zeleni zid počeo je 1978. i dosad je zazelenjeno više od 30 miliona hektara.

Sadnja stabala na sušnom sjeverozapadu doveo je do toga da je do kraja prošle godine pod šumama bilo 25 posto teritorije Kine u odnosu na deset posto 1949., navodi list.

No unatoč tome, pustinjom se smatra 26.8 posto teritorije, nešto manje od 27.2 posto prije deset godina, pokazuju podaci uprave za šume.

Uz zeleni pojas, uloženi su napori za promoviše razvoj industrije pijeska, poput uzgoja cistanče i drugih usjeva, u korist lokalnog stanovništva.

Tuhti Rahman, direktor regionalnog biroa za šumarstvo i pašnjake u Sinđangu, rekao je da pojas funkcioniše kao ekološka barijera i da će garantovati stabilnost poljoprivredne proizvodnje, poboljšati urbanu životnu sredinu i promovisati ekonomski i društveni razvoj Sinđanga.

Foto: Google

Sinđang će dodatno konsolidovati zeleni pojas, dodao je Tuhti Rahman.

Projekat kontrole pustinje Taklimakan je dio kineskog Programa za zaštitu šuma u ​​tri sjeverne pojaseve (TSFP), najvećeg svjetskog programa pošumljavanja za borbu protiv dezertifikacije.

Foto: CFP

 

Povezane vijesti

Prašume rušimo buldožerima, a kako tek industrijalci kopaju po dnu okeana

Foto: Printscreen Slavni prirodnjak Dejvid Atenboro upozorava na „moderni kolonijalizam na moru“, ukazuje na razaranje izazvano prekomjernim industrijskim ribolovom, i intervencijama po dnu mora, koje...

Novi život za staru italijansku nuklearku: Od reaktora do skladišta radioaktivnog otpada

Nuklearna elektrana Caorso, foto: Wikipedia Privremena skladišta na lokaciji nuklearne elektrane Caorso trenutno prolaze kroz značajne nadogradnje. Italijanske vlasti započele su rušenje i rekonstrukciju skladišta za...

Popular Articles