Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Pirova pobjeda građana i ekologa: Sud presudio, mašine i dalje iskopavaju ugalj u Bistrici

Foto: Capital

I nekoliko dana, nakon što je sud poništio ekološku dozvolu za iskopavanje uglja u Bistrici kod Prijedora, mašine firme “”Drvo eksport” rade punom parom, a mještani se pitaju čemu uopšte služe sudovi i zakoni.

Piše: Jelena Jevđenić

Dok pravnici tvrde da je presuda Okružnog suda u Banjaluci kojom je poništena ekološka dozvola, velika pobjeda mještana i Centra za životnu sredinu Banjaluka, i dokaz da Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS radi nezakonito, Bistričani nisu optimisti.

Zoran Ninić, jedan od pokretača protesta protiv otvaranja rudnika u Bistrici, koji već dvije godine tvrdi da je kopanje uglja nelegalno i pogubno po prirodu, tvrdi da je presuda Pirova pobjeda.

Zoran Ninić, jedan od pokretača protesta protiv otvaranja rudnika u Bistrici, koji već dvije godine tvrdi da je kopanje uglja nelegalno I pogubno po prirodu

“Mi nismo pobjednici, mi smo razočarani građani Republike Srpske. Svi organi orgni vlasti su u protekle dvije godine donosili kancelarijske odluke, nikad niko u Bistricu nije došao. Ministarstvo na teren nije poslalo ni pomoćnu radnicu, jer da je i ona došla, vidjela bi da to nije u redu” – kaže Ninić.

Njegov komšija Daniel Lazić, jedan od organizatora protesta i jedan od tužilaca u spomenutom sporu, kaže da je sud utvrdio ono što su mještani odavno znali.

Da ima države, to se ne bi dešavalo. A sad, ova presuda me podsjeća na ono: operacija uspjela, pacijent umro. Nije sud ništa spektakularno presudio. Kada se pročita presuda tu se vidi sve ono što mi već godinu i po znamo i upozoravamo na to – kaže Lazić.

Jedna mještanka Bistrice, kojoj je zbog rudnika ugroženo imanje, kaže s gorčinom da su i nakon presude Okružnog suda u Banjaluci, jedini pobjednici kopači uglja koji ilegalno rade već godinu i po.

– Jedini pobjednici su one siledžije iz “Drvo-exporta” i njihovi pomagači. Oni su nezakonito kopali i vjerovatno već iskopali ono što su planirali. Uzeće milione i otići, a nama će na našoj djedovini ostaviti kratere, zagađene rijeke, razrovane puteve, zagađen vazduh – kaže jedna mještanka Bistrice.

Adokatica Dragana Stanković, koja je u upravnom sporu zastupala 32 mještanina Bistrice i okolnih sela, kaže da je značajno što je sud potvrdio sve njihove tužbene navode.

-Sud je potvrdio da su radovi započeli prije nego što je za njih data koncesija, i prije nego što su se počeli pribavljati izvještaji, koji su korišteni za izdavanje ekološke dozvole. Dakle, nije ni utvrdjeno pravo “nulto” stanje životne sredine, kakvo je postojalo prije radova u Bistrici, i kakvo je ekološkom dozvolom trebalo zaštititi – kaže Stankovićeva.

Ratko Pilipović, pravnik u Centra za životnu sredinu, kaže da razumije reakcije mještana Bistrice, ali da priča sa rudnikom lignita u ovom selu još nije završena.

Odmah nakon presude, kojom se dokazuje da “Drvo – export” nema ekološku dozvolu, mi smo o tome obavijestili inspekciju i tražili da odmah obustave radove – kaže Pilipović.

Osim što nije utvrđeno nulto stanje, poništena ekološka dozvola je izdata i bez plana za remedijaciju i rekultivaciju terena, kojom bi se koncesionar obavezao da nakon završenog iskopavanja, teren dovede u stanje u kakvom je bilo prije otvaranja rudnika.

– Ova presuda će biti značajna i u paničnom postupku, u kojem mještani traže nadoknadu štete – zaključuje Pilipović.

Podsjećamo, u brojnim sudskim i upravnim postupcima Bistričani su, uz pomoć ekologa, dokazivali da “Drvo eksport” iz Teslića, firma koju povezuju sa kontroverznim odbornikom SNSD Srđanom Klječaninom Rufijem, u Bistrici kopa ilegalno.

Tako je petoro Bistričana, koji žive u ovom selu ili koji tu imaju svoja imanja, početkom godine u parničnom postupku tužilo Republiku Srpsku, Grad Prijedor i firmu “Drvo export” zbog ugrožavanja elementarnih ljudskih prava zagarantovanih Ustavom RS.

Tražili su nadoknadu nematerijale štete jer im je, kako tvrde, nelegalnim iskopavanjem uglja ugroženo pravo na dom i na zdravu životnu sredinu, te pravo na ljudsko dostojanstvo i  na zaštitu zdravlja.

Impuls

 

Povezane vijesti

Velik problem za okoliš: Milion jednokratnih ‘vape uređaja’ baci se svaki dan samo u UK

Foto: Canva Svake sekunde se u Ujedinjenom Kraljevstvu u otpad baci trinaest "vape uređaja", odnosno uređaja za "parenje" nikotinskih tekućina koje su sve popularnija zamjena...

Za zaštitu Majevice umjesto rudnika litijuma: Počinje potpisivanje peticije u Zvorniku, Bijeljini, Loparama i Ugljeviku

Foto: Čuvari Majevice U gradovima Bijeljini i Zvorniku, te opštinama Lopare i Ugljevik, sutra, (subota, 21. decembar) 2024. godine počinje prikupljanje potpisa u znak podrške...

Popular Articles