Foto: Pixabay
U Evropi je prvi put u razdoblju od šest mjeseci proizvedeno više električne energije iz sunca i vjetra nego iz fosilnih goriva, izvještava energetski think tank Ember.
Električna energija iz solarnih panela i vjetroturbina porasla je na 30 posto ukupne proizvodnje u Evropskoj uniji u posljednjih šest mjeseci. Istodobno je proizvodnja iz fosilnih goriva pala na 27 posto. Ostatak energije dobiva se, na primjer, iz vode i nuklearne energije.
U trinaest zemalja EU više je električne energije proizvedeno iz sunca i vjetra nego iz ugljena i plina. Ova je prekretnica po prvi put postignuta u Njemačkoj, Belgiji, Mađarskoj i Nizozemskoj.
Martien Visser, predavač energetske tranzicije na Univerzitetu primijenjenih nauka Hanze, govori o prekretnici, ali i dodaje: “Tiče se samo električne energije. To je 20 posto naše potražnje za energijom.”
Iako je energija iz sunca i vjetra sve veća, a potražnja za električnom energijom sve manja, cijena električne energije jedva da pada, kaže Martien Visser, predavač energetske tranzicije na Univerzitetu primijenjenih nauka Hanze.
“Sve dok su elektrane na plin i dalje potrebne, sektor električne energije će patiti od visokih cijena plina”, pojašnjava on.
To je zato što cijena ovisi o najskupljem načinu proizvodnje, a to su često plinske elektrane, nastavlja on. Ovi resursi se raspoređuju čim vjetar i sunce nisu dostupni.
Usko grlo u korištenju energije sunca i vjetra uglavnom je u skladištenju. “U ovom trenutku teško možemo privremeno skladištiti električnu energiju ako je potražnja manja od proizvodnje.” To je šteta, kaže Visser, jer to znači da “bacamo” puno električne energije.
AbrašMEDIA/NOS