Foto: Rio Tinto
Kompanija Rio Tinto pozdravila je donošenje Uredbe Vlade Srbije o utvrđivanju prostornog plana područja posebne namjene za realizaciju Projekta eksploatacije i prerade minerala jadarita “Jadar”, koji treba da realizuje ta kompanija.
Kako je navedeno, projekat “Jadar” će morati da ispuni stroge standarde životne sredine u skladu sa propisima Srbije i Evropske unije, što uključuje i nastavak razvoja projekta u pravnom smislu, dalji rad na izradi Studije o procjeni uticaja na životnu sredinu, javni uvid i ishodovanje neophodnih dozvola i odobrenja i prije same realizacije projekta.
“Verujemo da projekat ‘Jadar’ ima potencijal da postane resurs litijuma i borata svetskog ranga i nastavićemo da podržavamo dijalog zasnovan na činjenicama sa svim zainteresovanim stranama o prednostima projekta”, saopštio je Rio Tinto.
Iz te kompanije smatraju da projekat “Jadar” može da podstakne razvoj šireg lanca vrijednosti za proizvodnju električnih vozila, kreirajući hiljade novih, visoko plaćenih i visoko kvalifikovanih radnih mjesta u Srbiji za generacije koje dolaze, uz poštovanje najviših standarda zaštite životne sredine.
Vlada Srbije danas je usvojila Uredbu o primjeni Uredbe o utvrđivanju prostornog plana područja za realizaciju posebne namjene za realizaciju Projekta eksploatacije i prerade minerala jadarit “Jadar”.
Kako je objavljeno na sajtu Vlade, danom stupanja na snagu ove uredbe ponovo počinje da se primjenjuje Uredba o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namjene za realizaciju projekta eksploatacije i prerade minerala jadarita “Jadar”, koju je ranije Vlada ukinula.
Vlada Srbije je kapitulirala time što je donela Uredbu o vraćanju na snagu projekta „Jadar“, ocijenila je danas Marijana Petković iz udruženja Ne damo Jadar i pozvala kompletan kabinet Miloša Vučevića da podnese ostavku.
Ona je za televiziju N1 ocijenila da je vlada „prekršila Ustav i zakone svoje zemlje“.
„Na temi litijuma nisu dobili izbore. Zašto ne kažu narodu otkud to sad najednom. To je jedna igra koju igraju, kad smo mi u pitanju, sad će pet godina. Istrpeli smo svašta, videli svašta, bilo bi dobro da neki članovi vlade kažu gde su njima preci bili 1914. godine, da ovaj narod samo taj podatak sazna i onda će vam sve biti jasno“, rekla je aktivistkinja.
Podsjetimo, Prostorni plan područja posebne namjene za projekat Jadar je stavljen van snage u januaru 2022, a tadašnja premijerka Ana Brnabić je tada izjavila da je na projekat Jadar stavljena tačka. Rio Tinto je u međuvremenu nastavio da kupuje zemljište, zatim i da ruši kuće na otkupljenim imanjima, a po navodima organizacije Marš sa Drine Rio Tinto je od 2023. povećao ulaganja u realizaciju projekta.
Ćerka-firma Rio Tinta u Srbiji, kao što navode aktivisti, ipak još nema svo zemljište koje joj je potrebno da bi izgradila rudnik, a aktivisti su odlučni u tome da neće prodavati imanja.
Predstavnici vlasti su nakon posljednjih izbora reaktivirali promovisanje projekta Jadar kao prilike za ekonomski progres, uprkos velikom protivljenju koje je javnost iskazala 2021. godine, protivljenju Srpske akademije nauka i umetnosti i ekonomskim studijama koje pokazuju da rudarstvo ne donosi prosperitet rudarskim zemljama.
Kako su podsjećali i aktivisti i opozicija, Narodnoj skupštini je još 2022. u vidu peticije koju je potpisalo više od 38.000 ljudi predat zahtjev da se u Srbiji zabrani iskopavanje litijuma.