Foto: Cherisse Du Preez/YouTube
Istraživači koji istražuju drevni podvodni vulkan u blizini pacifičke obale Kanade otkrili su da je još uvijek aktivan i da je prekriven hiljadama džinovskih jaja.
Iako su prije ekspedicije mislili da je vulkan ugašen, i da je voda oko njega hladna, naučnici su utvrdili da se vulkan uzdiže 1.100 metara iznad morskog dna, iz koje izbija topla voda, ukrašena dubokomorskim koralima.
Vrela voda bogata mineralima održava okolne vode, pružajući idealne uslove za preživljavanje nekih morskih stvorenja u dubokom moru. Istraživači su bili još više iznenađeni kada su vidjeli pacifičku bijelu ražu (Bathyraja spinosissima) kako se uvija i izvlači iz lišća i polaže jaja na vrhu vulkana, gotovo kilometar i po ispod površine mora.
“To je zaista posebno mjesto na vrhu posebnog mjesta”, rekla je za Live Science Čeriz Du Prez, kanadska biologičarka koja istražuje morske dubine na odjeljenju za ribarstvo i okeane, koja je ujedno glavni istraživač ove ekspedicije.
“Jedini prethodni nalaz staništa pacifičke bijele raže bio je na Galapagosu i mislim da je bio reda veličine desetak ili dva jaja”, objašnjava istraživačica.
Du Prez kaže da je nedavno pronađeno staniše bijelih raža nekoliko puta veće od ovog.
“Procjenjujem da je vrh podmorske planine, koji je bio prekriven jajima, imao najmanje 100.000, možda i milion jaja, koja su ogromna, čiji prečnik iznosi i do pola metra”, navodu Du Prez.
Tom prilikom, istraživači su prvi put snimili kako pacifičke bijele raže polažu jaja.
Pacifičke bijele raže malo su poznata morska stvorenja, koja su najsrodnija morskim psima i ražama.
One su nastanjene na najdubljim dijelovima mora, u odnosu na svoju vrstu. Žive između 800 do 2.900 metara od zapadne obale Sjeverne i Srednje Amerike, prema Crvenom popisu IUCN-a.
Odrasle ženke, koje mogu narasti i do dva metra, polažu pravougaona jaja, koja su poznata kao “torbice sirena” jer izgledaju poput malih vrećica, pojašnjava Du Prez.
Euronews Srbija