Saturday, November 23, 2024

Termoelektrane u BiH krše pravila o zagađenju zraka, potvrđeno iz Energetske zajednice

Foto: FB

U 2022. godini, kao i u 2021. godini, emisije sumpor dioksida iz postrojenja obuhvaćenih NERP-om u BiH bile su gotovo osam puta veće od dozvoljenih.

Bosna i Hercegovina, uz Sjevernu Makedoniju i Kosovo, više od pet godina nekažnjeno krši zakone Energetske zajednice čijom bi se primjenom ograničilo zagađenje zraka iz termoelektrana na ugalj, potvrdilo je prošle sedmice Ministarsko vijeće Energetske zajednice, saopštio je Aarhus centar u BiH.

Tom odlukom je potvrđena optužba koju je Sekretarijat Energetske zajednice pokrenuo još u martu 2021. godine, a odnosi se na osam blokova BiH termoelektrana koji su uključeni u Nacionalni plan za smanjenje emisija (NERP), a koji nisu smanjili emisije sumpor dioksida, azotnih oksida i lebdećih čestica u skladu sa graničnim vrijednostima predviđenim u NERP-u.

Ignorisanje bh. vlasti

– Bh. vlasti ne samo da su ignorisale obaveze u vezi sa definiranim graničnim vrijednostima za smanjenje zagađenja zraka iz termoelektrana nego su svjesno prekršile i obavezu kažnjavanja zagađivača. BiH vlasti su se obvezale da će kroz izmjene legislative usvojiti i primijeniti adekvatne kaznene odredbe za prekršioce graničnih vrijednosti utvrđenih NERP-om, izjavio je Denis Žiško iz Aarhus Centra u BiH.

CEE Bankwatch (Globalna mreža koja djeluje u centralnoj i istočnoj Evropi) analiza ‘Uskladiti ili Zatvoriti’ je i ove godine pokazala da su najozbiljniji problem emisije sumpor dioksida.

U 2022. godini, kao i u 2021. godini, emisije sumpor dioksida iz postrojenja obuhvaćenih NERP-om u BiH bile su gotovo osam puta veće od dozvoljenih.

Iz mreže CEE Bankwatch podsjećaju da su vlade iz regije još 2005. godine potpisale sporazum o osnivanju Energetske zajednice, uključujući obavezu primjene tadašnjih EU pravila o smanjenju zagađenja iz termoelektrana.

– Nakon skoro dva desetljeća, potreba da se smanji zagađenje i poveća energetska efikasnost i održivi oblici obnovljive energije je veća nego ikad i sve treba uraditi dvostruko brže, ističu iz te globalne mreže.

Fena

Povezane vijesti

Banjalučani udišu vrlo nezdrav vazduh: Kako to utiče na njihovo zdravlje

Foto: GS

Banjaluka je juče bila najzagađeniji grad u BiH, a kvalitet vazduha u popodnevnim časovima je okarakterisan kao vrlo nezdrav, koji može negativno uticati i na zdrave osobe.

Problem Gudronske jame u Modriči ne jenjava: Opasne materije opustošile ulice

Foto: Glas Srpske

Vijest da je vazduh na području Modriče opasan po zdravlje ljudi ulila je strah među stanovnike ove opštine, od kojih mnogi strepe i da otvore prozore, dok ljekari apeluju na građane da ne izlaze napolje bez prijeke potrebe i da, ukoliko to moraju, obavezno stave zaštitnu masku.

Popular Articles