Saturday, November 23, 2024

Zbog drastičnog porasta temperatura Antarktik je počeo – cvjetati

Foto: culturacolectiva.com

Ledena fasada Antarktike se otapa, dok rastuće temperature pripremaju pozornicu za invaziju cvjetnica, što izaziva zabrinutost od nepovratnog gubitka bioraznolikosti na tom ledenom kontinentu.

Antarktik posljednjih godina prolazi kroz značajne transformacije. Zemljin najjužniji ledeni kontinent svjedočio je proliferaciji cvjetnica, mahovine i algi na svom kopnu, uz upečatljivo smanjenje pokrivenosti plutajućim morskim ledom. Te su promjene usklađene s porastom ljetnih temperatura, a u 2022. godini naučnici s Univerziteta Washington (UW) dokumntovali su najopsežniji toplinski val na Antarktiku ikada zabilježen.

Tokom tog događaja, temperature u blizini Južnog pola porasle su na nevjerojatnih 39 stepeni Celzijusa iznad normale tri uzastopna dana, dosegnuvši vrhunac na -10 stepini Celzijusa.

To je bila najtoplija temperaturna anomalija zabilježena bilo gdje u svijetu, naglašava Edward Blanchard-Wrigglesworth, atmosferski naučnik i glavni autor studije, koj je objavljena u časopisu Geophysical Research Letters. Neki naučnici koji su u to vrijeme radili na Antarktici čak su obukli kratke hlače i odvažili se izaći pod sunce bez majica.

Antarktik nije imun na klimatske promjene

Taj razvoj događaja naglašava da Antarktik nije imun na uticaje klimatske krize, što je ideja koju su neki naučnici svojedobno dovodili u pitanje. Kako bi procijenili u kojoj su mjeri klimatske promjene pridonijele nedavnom toplinskom valu, tim UW-a upotrijebio je strategiju modeliranja koja rekreira trenutne klimatske događaje uzimajući u obzir prošle i vjerojatne buduće scenarije.

Smatramo da su klimatske promjene u prošlom vijeku pojačale toplinski val za 2 stepena Celzijusa, dok bi ekvivalentni toplinski val 2096. bio daljih 6 stepeni topliji u odnosu na 2022. godinu (8 stepeni Celzijusa u odnosu na 1922.), zaključili su autori studije. Takav scenarij mogao bi se opasno približiti temperaturama otapanja u ožujku, ugrožavajući time široki ledeni pokrivač Antarktike.

Trenutno su Antarktik i s njom povezani ostrva pretežno prekriveni stalnim snijegom i ledom, a samo mali postotak pogodan je za biljke poput antarktičke dlake (Deschampsia antarctica) i antarktičkog bisera (Colobanthus Quinsis). Međutim, toplija proljeća i ljeta posljednjih dekada potaknuli su rast ovih biljaka, pri čemu su stope rasta između 2009. i 2018. porasle za više od 20 posto.

Predviđanja pokazuju da bi se do kraja vijeka površina bez leda na Antarktičkom poluotoku mogla utrostručiti, stvarajući prilike za kolonizaciju biljaka. Javlja se zabrinutost zbog mogućnosti nepovratnog gubitka bioraznolikosti na Antarktici, jer vegetacija nastavlja zadirati u ta područja.

Nažalost, blaža klima će također smanjiti barijeru invazije stranih biljnih i životinjskih vrsta, upozorava Jasmine Lee, konzervatorska biologinja pri British Antarctic Surveyju.

S promjenjivim krajolikom Antarktike, naučnici širom svijeta nastoje shvatiti njezinu prošlost i sadašnje ekosisteme kako bi ih sačuvali za budućnost.

Izvor: Science Alert

 

Povezane vijesti

Drevni riječni sistem Antarktika otkriva tragove o klimatskoj prošlosti Zemlje

Foto: Pixabay

Ispod ogromnih ledenih pokrivača Antarktika tim geologa je otkrio ostatke nekadašnjeg drevnog riječnog sistema čiji je tok nekada bio duži od hiljadu kilometara.

Antarktička divljina u opasnosti: Ozonska rupa izaziva “opekotine od sunca” kod životinja

Foto: Glenn Browning

Antarktička divljač sada se suočava s novom prijetnjom “opekotinama od sunca” uslijed produžene izloženosti štetnom ultraljubičastom (UV) zračenju, upozorava nedavno istraživanje u časopisu Global Change Biology.

Popular Articles