Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Slonovi, nježni džinovi koji duplo duže žive u divljini

Foto: Mylon Ollila/Unsplash

Slonovi su najveće kopnene životinje, koje naseljavaju Afriku i Aziju. Džinovski biljojedi pojedu dnevno oko 150 kilograma lišća i zelenog rastinja i, zanimljivo, duže žive u divljini nego u zatočeništvu.

Uprkos njihovoj veličini i težini, koja se kreće između četiri i osam tona, slonovi su ugrožena vrsta, najviše zbog krivolova i uništavanja staništa.

Slonovi su visoko inteligentne životinje koje imaju složena osjećanja, poput privrženosti, saosjećanja, tuge. Jedna su od rijetkih životinja koja prepoznaje sebe u ogledalu.

Evoluirali su od malih životinja nalik na glodare koje su živjele pre 60 miliona godina.

Protokom vremena, razvili su dugačke, zakrivljene kljove za kopanje korijenja i lomljenje grana, kao i dugačke surle za hvatanje i manipulisanje predmetima. Zubi su im takođe evoluirali da postanu ravniji i tupi kako bi „mljeli“ hranu.

Do posljednjeg ledenog doba, prije oko 2,6 miliona godina, slonovi su evoluirali u veličanstvene životinje kakve poznajemo danas.

Za razliku od mnogih životinja, kraće žive u zarobljeništvu i zoološkim vrtovima nego na slobodi, zbog čega je posebno impresivna činjenica da je slonica Tvigi u beogradskom zoološkom vrtu doživjela 58 godina. Šestogodišnja studija zaključila je da primjerci u evropskim zoološkim vrtovima žive mnogo kraće nego oni u zaštićenim rezervatima u Africi.

Stručnjaci smatraju da zatočeništvo škodi njihovom mentalnom zdravlju, toliko da čak i sam stres može da dovede do prerane smrti.

Prosječan životni vijek slonica rođenih u zoološkim vrtovima je 17 godina, dok ženke u Nacionalnom parku Amboseli u Keniji prosječno žive 56 godina.

Azijski slonovi rođeni u zoološkim vrtovima u prosjeku žive 19 u odnosu na 42 koliko žive oni u divljini.

Kao veoma društvene životinje, slonovi uživaju u velikim krdima, a u zoološkim vrtovima često nemaju više od dva do tri druga slona sa kojima mogu da se druže.

Krivolov je ogromna prijetnja po njihov opstanak, a po nekim izvještajima više od 30.000 slonova se ilegalno ubije svake godine.

Osim krivolova, najveća prijetnja je i uništavanje prirodnog staništa i širenje urbanih centara.

Rekorder po dužini života je Dakshajani, koji je uginuo 2019. u 89. godini.

rts.rs

Povezane vijesti

Velik problem za okoliš: Milion jednokratnih ‘vape uređaja’ baci se svaki dan samo u UK

Foto: Canva Svake sekunde se u Ujedinjenom Kraljevstvu u otpad baci trinaest "vape uređaja", odnosno uređaja za "parenje" nikotinskih tekućina koje su sve popularnija zamjena...

Za zaštitu Majevice umjesto rudnika litijuma: Počinje potpisivanje peticije u Zvorniku, Bijeljini, Loparama i Ugljeviku

Foto: Čuvari Majevice U gradovima Bijeljini i Zvorniku, te opštinama Lopare i Ugljevik, sutra, (subota, 21. decembar) 2024. godine počinje prikupljanje potpisa u znak podrške...

Popular Articles