UrbanObserver

Petak, 23 Maja, 2025

Svjetlost u nju prodire kroz ‘Božije oči’: Neobičan pećinski prolaz

Foto: Shutterstock

Kraška pećina se nalazi u Iskarskoj klisuri u Bugarskoj i smatra se jednom od najvećih prirodnih atrakcija spomenute zemlje. 

Razlog za ovo prije svega leži u činjenici da se u srednjoj komori pećine nalaze dvije simetrične rupe, koje asociraju na oči. Stoga ne čudi da je pored imena Prohodna dobila i nadimak “Božije oči”. 

Кako su nastale oči?

Prohodna je duga 262 m, zbog čega je ponijela titulu najdužeg pećinskog prolaza u Bugarskoj. Ipak, kao što je već rečeno ona je najpoznatija po svojim otvorima koji asociraju na oči i predstavljaju rezultat prirodnih erozivnih sila. Ali nije isključena ni teorija da su ljudi modifikovali otvore, a priroda pripomogla. Posebno ako se uzme u obzir da je ovo mjesto bilo naseljeno još tokom neolita prema arheološkim istraživanjima. 

Sama pećina ima dva ulaza koja se nalaze jedan naspram drugog: “Mali ulaz” visok 35 metara i “Veliki ulaz” visok 45 metara. Oni čine pećinu prohodnom i otuda naziv – Prohodna. 

Rupe u plafonu su vidljive iz skoro svakog dijela u pećini. Svjetlost koja kroz njih prodire unutra, stvara efekat užarenih tačaka koje posmatraju sa visine i osvjetljavaju mračne dubine. Ipak, ukoliko napolju pada kiša, one će djelovati kao da plaču, dok natapaju okolne zidove.

 

nationalgeographic.rs

Povezane vijesti

Mokra megara uskoro pristupačnija građanima – novo istraživanje pećine i izgradnja mosta u toku

Foto: Fojničani Maglaj Krajem aprila započeta je izgradnja pješačkog mosta prema pećini Mokra megara na Ozrenu, a početkom maja počelo je još jedno naučno istraživanje...

Piramida u srcu amazonske prašume

Foto: Youtube / Printscreen ​Cerro El Cono je 400 metara visoka formacija u obliku piramide koja se nalazi u amazonskoj prašumi. Strmo se uzdiže iz...

Popular Articles