Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Škotska divlja mačka je na rubu izumiranja

Foto: NATURESCOT

Novo istraživanje je pokazalo da je populacija škotskih divljih mačaka na rubu izumiranja te da ih su većina onih koje žive u divljini zapravo hibridi, piše BBC.

Rezultati petogodišnjeg projekta su pokazali da u Škotskoj ima premalo divljih mačaka da bi njihova populacija bila održava. Takozvana hibridizacija, odnosno parenje divljih mačaka s domaćim, najveća je prijetnja vrsti. Bolesti i gubitak staništa su također veliki problemi.

Ministrica za bioraznolikost Lorna Slater je rekla da je egzistencija legendarne i voljene vrste ugroženo. Prethodno istraživanje je zaključilo da je škotska divlja mačka zapravo “funkcionalno izumrla”.

Najnovije istraživanje je kulminacija projekta Scottish Wildcat Action, zajedničkog napora pod vodstvom škotske agencije za prirodu NatureScot, koji je trajao od 2015. do 2020. godine. U nizu novih izvještaja, tim projekta je dao preporuke kako bi se moglo pokušati spasiti vrstu.

Prijedlozi uključuju puštanje divljih mačaka uzgojenih u zatočeništvu na određenim lokacijama, ali i sterilizaciju hibridnih mačaka i lutalica te unapređenje staništa.

Projekt je proveo istraživanja u prioritetnim područjima, lokacijama na koje bi se konzervatorski rad mogao usmjeriti. Također, provedeni su genetski testovi na 529 uzoraka mačaka, ali nijedna nije postigao dovoljno visoku ocjenu da bi se smatrala divljom mačkom.

Analizirano je i 118 uginulih mačaka, a više od polovine njih je stradalo na ulicama. Međutim, nijedna od njih nije bila divlja mačka.

Istraživači su rekli da nisu pronašli nedavne dokaze o divljim mačkama koje su eventualno viđene u javnosti, kao ni pomoću kamera i pregleda mačaka stradalih na cesti u gorju sjeverno od Lairga u Sutherlandu.

Dodali su da ima malo dokaza o bilo kakvim divljim mačkama u Argyllu i Trossachsu.

U izvještaju se navodi da su se divlje mačke, hibridi divljih mačaka i domaće mačke vjerovatno slobodno parile tokom brojnih generacija od šezdesetih godina prošlog stoljeća stvarajući situaciju pod nazivom “hibridni roj”.

Cilj projekta je da se uspostavi populacija divljih mačaka kojoj nije potrebna daljnja ljudska intervencija kako bi osigurala svoj opstanak. Naučnici se nadaju da će to postići zajedničkim radom na zaštiti i obnovi vrste.

Prošlog mjeseca je izdana dozvola za puštanje škotskih divljih mačaka u Nacionalni park Calrngorms, koje je Kraljevsko zoološko društvo Škotske uzgojilo u zatočeništvu.

 

Povezane vijesti

Najmanja divlja mačka na svijetu (VIDEO)

Foto: BBC

Kada kažemo divlja mačka, najčešće zamišljamo tigra, geparda ili leoparda. Međutim, nisu sve divlje mace tako velike, snažne i brze.

Popular Articles