Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Otkud kaktusi u švajcarskim Alpima

Foto: RTSinfo

Stanovnici švajcarskog kantona Vale navikli su da tokom zime vide svoje planine prekrivene snijegom i cvjetovima runolista ljeti. Ali kako se globalno zagrijavanje sve više zahuktava, oni sve češće na obroncima pronalaze kaktuse. 

Vlasti u švajcarskom kantonu Vale kažu da se vrsta kaktusa iz roda Opuncija, (koji broji više od 250 vrsta kaktusa koji većinom potiču iz Amerike), ili bodljikave kruške, kako ih zovu, ubrzano razmnožavaju na padinama Alpa, zadiru u prirodne rezervate i predstavljaju prijetnju po biodiverzitet.

„Ovi ljubitelji suve i vrele klime, ova invazivna i neautohtona biljka, nije dobrodošla na ovu teritoriju od nacionalnog značaja“, navodi se u saopštenju opštine Fuli u dolini Rone u kojoj je najavljena kampanja iskorijenjivanja kaktusa krajem 2022. godine

Vrste Opuncija i slični kaktusi takođe su se raširile u nekim brdima oko glavnog grada kantona Valea, gdje procjene pokazuju da ove biljke sada čine 23 do 30% niskog vegetacionog pokrivača. Njihovo prisustvo je takođe prijavljeno u susjednim alpskim regionima, uključujući Tičino i Grizon u Švajcarskoj, i dolinu Aoste i Valtelinu u Italiji.

„U nekim dijelovima Valea, procjenjujemo da kaktusi mogu da zauzmu jednu trećinu raspoložive površine“, kaže Jan Triponez, biolog koji radi u službi zaštite prirode u kantonu Vale. On dodaje da je Opuncija prisutna u Valeu najmanje od kasnog 18. vijeka, kada je uvezena iz Sjeverne Amerike.

Ali vlasti vjeruju da bi sve toplija klima u Alpima, koja omogućava duži period vegetacije, i sve manje snježnog pokrivača, moglo da stvori idealne uslove za njihovo širenje, prenosi rts.

„Ove vrste podnose temperature od -10 ili -15 Celzijusa bez ikakvih problema“, kaže Peter Oliver Baumgartner, penzionisani profesor geologije koji se bavi i botanikom i koji je od nadležnih dobio nalog da proučava i napiše izvještaj o biljkama. „Ali kaktusi traže suva mjesta i ne trpe snježni pokrivač“.

Snijeg je sve ređi na nižim nadmorskim visinama, čak i na Alpima. Prema Meteo Svisu, broj snježnih dana na nadmorskoj visini ispod 800 metara u Švajcarskoj se prepolovio od 1970. Nedavna studija pokazuje da snijeg pokriva Alpe za oko mjesec dana manje od istorijskih prosjeka i nazvao je ovu situaciju „bez presedana u posljednjih šest vijekova“.

Temperature u čitavom opsegu su rasle dvostruko brže od globalnog prosjeka, a prosječne temperature u Švajcarskoj su već 2,4 stepena Celzijusa više od prosjeka 1871 – 1900. „Ako pogledate izvještaje o klimatskim promjenama“, kaže Baumgartner, „krive za Švajcarsku su skoro jednako strme kao i za Arktik.“

krive švajcarska

Devet vrsta se raširilo na sunčanim padinama okrenutim prema jugu ispod 700 metara nadmorske visine, gdje se takmiče sa endemskim i ponekad ugroženim vrstama. „Vale je jedno od žarišta biodiverziteta u Švajcarskoj“, kaže Triponez. „Imamo oko tri hiljade vrsta biljaka u Švajcarskoj, a oko 2.200 je u Valeu.“

On kaže da su vlasti zabrinute zbog širenja kaktusa u prirodne rezervate i zaštićena područja. „Kada imate ove kaktuse, ništa drugo ne raste“, naglašava Triponez. „Oni pokrivaju tlo i sprječavaju druge biljke da rastu.“

Baumgartner kaže da samo četiri od devet vrsta Opuncija u Valeu predstavljaju prijetnju lokalnim ekosistemima, posebno u oblastima sa kiselim ili neutralnim zemljištem, koje čine jednu trećinu padina doline okrenutih prema jugu.

 

Povezane vijesti

Velik problem za okoliš: Milion jednokratnih ‘vape uređaja’ baci se svaki dan samo u UK

Foto: Canva Svake sekunde se u Ujedinjenom Kraljevstvu u otpad baci trinaest "vape uređaja", odnosno uređaja za "parenje" nikotinskih tekućina koje su sve popularnija zamjena...

Za zaštitu Majevice umjesto rudnika litijuma: Počinje potpisivanje peticije u Zvorniku, Bijeljini, Loparama i Ugljeviku

Foto: Čuvari Majevice U gradovima Bijeljini i Zvorniku, te opštinama Lopare i Ugljevik, sutra, (subota, 21. decembar) 2024. godine počinje prikupljanje potpisa u znak podrške...

Popular Articles