Nedjelja, 22 Decembra, 2024

Ella Harper: Tragična životna priča djevojčice koja je bila cirkuska zvijezda

Krajem 19. stoljeća, predvođeni poduzetnicima poput slavnog P. T. Barnuma, ljudi neobičnih osobina ili izgleda postali su iznimno popularni kao cirkuske atrakcije znatiželjne javnosti. Patnje pojedinaca prikazane na takvim izložbama, kako zbog njihovih uvjeta, tako i zbog načina na koji su se prema njima odnosili, često su bile zanemarene.

Jedna od takvih osoba bila je Ella Harper, poznata kao “djevojka deva”. Ella Harper rođena je s rijetkim medicinskim stanjem poznato kao kongentilanu hiperrastezljivost koljena zbog čega su joj koljena bila okrenuta naopako pa su joj noge podsjećale na devine. Hodala je koristeći ruke i noge. Život ju je proslavio, ali to nije cijela njezina životna priča.

Rani život Elle Harper

Ella Harper rođena je ubrzo nakon građanskog rata u Hendersonvilleu, Tennessee, s rijetkim stanjem zbog kojeg su joj se koljena savila unatrag. Bilo joj je najugodnije hodati na sve četiri, a ne na dvije noge, a zbog američke opscene fascinacije sporednim “nakazama”, to je bilo dovoljno da je učini cirkuskom atrakcijom.

ella harper standing up

Život u cirkusu

Prema povijesnim zapisima, Ella Harper započela je karijeru u cirkusu u listopadu 1882. godine, kada je imala samo 12 godina. Ubrzo je počela privlačiti i plijeniti pažnju ljudi. Javnost je pokazala izniman interes za nju, potaknuta znatiželjom o njezinom stanju.

Njezin neobičan izgled ubrzo je doveo do većih stvari. Showmen W.H. Harris pozvao ju je 1886. godine da postane dio njegova cirkusa. Tijekom ovih vremena Ellu je pratila deva, pa je publika mogla usporediti njezina savijena koljena unatrag s onima životinje.

Učinkovito je korištena kao rekvizit na pozornici za usporedbu s devom. Ipak, publika cirkusa bila je prilično zadivljena njezinim izgledom. Tada je dobila nadimak “Djevojka deva” i smatrala se napola čovjekom, a napola devom.

Počela se pojavljivati na brojnim reklamnim plakatima. Prije svakog njezinog nastupa publici su se dijelile karte koje su objašnjavale njezino stanje.

Na kartama je pisalo da je poznata kao djevojka deva jer su joj koljena savinuta unatrag, te da je sposobna najbolje hodati nogama i rukama, kao što je prikazano na slici. Na karticama je i pisalo da je puno vremena provela putujući posljednje četiri godine, te da će napustiti cirkus 1886. jer želi nastaviti studij te je pozivala publiku da je dođu vidjeti dok imaju priliku.

Zarađivala je plaću od 200 dolara tjedno, što joj je osiguralo sredstva za njeno obrazovanje. U današnjem novcu iznos bi iznosio do 5000 USD tjedno, što je i sada pozamašna svota, ali tadašnje bogatstvo.

Potkraj 1886., 16-godišnja Ella Harper odlučila je prekinuti karijeru u cirkusu kako bi nastavila školovanje. Povukla se iz javnosti te vodila vrlo privatan život.

Nakon cirkusa

Popis stanovništva iz 1900. godine bilježi da se vratila u okrug Sumner, te da je tamo živjela s majkom.

Dok je živjela tamo, zaljubila se u Roberta Savelyja. Prema građanskim evidencijama, Ella se udala za Roberta 1905. godine, kad joj je bilo trideset pet godina.

Godinu dana nakon vjenčanja, paru se rodila djevojčica. Dali su joj ime Mabel Savely. Međutim, par je doživio tragičan događaj u kojem su izgubili svoje dijete kada je ona imala samo šest mjeseci.

Nekoliko godina kasnije odlučili su posvojiti djevojčicu iz lokalnog skloništa 1918. Par je djevojčici dao ime Jewel Savely. Međutim, i ona je preminula u dobi od tri mjeseca.

Prema zapisima, Ella je umrla 19. prosinca 1921. godine u 8:15 ujutro. Bolovala je od raka debelog crijeva i umrla je u svom domu u dobi od pedeset i jednu godinu.

Pokopana je na groblju Spring Hill u Nashvilleu. Groblje se nalazi u blizini Nacionalnog groblja Nashville i jedno je od najvećih na tom području. Prema nekim izvorima, pokopana je pored svoje djece.

Ella je uspjela zaraditi znatnu svotu novca i pobjeći iz cirkusa, a sreću je pronašla u muškarcu kojeg je voljela iako joj je život bio prožet tugom.

ZZ

Povezane vijesti

“Tu su od početka kinematografije”: Ženske akcijske zvijezde

Foto: Eureka Entertaiment

Dugo se smatralo da su akcijski filmovi isključivo muška priča. Međutim, snaga i spretnost žena vidljivi su na velikom ekranu još od doba nijemog filma.

Uvijek postoji sutra – snaga žena

Foto: Claudio Iannone

Jim Jarmusch, kultni američki redatelj, jednom je prilikom izjavio kako ne postoji ništa ljepše od otkrivanja umjetnosti, neovisno o kojoj se radi. Filmska, dakako, ona najčarobnija, posebna je za svakog filmofila, pa tako, gle čuda, nisam ni ja iznimka. Otkrivanje novih filmova, odnosno priča koje su isprepletene s realnošću na projektoru pokretnih slika uvijek su u meni stvarale osjećaj sreće, poput djeteta koje pronađe novu igračku, zakopanu u pijesku, otkrivenu morem umjetnosti. Tko će ga znati, možda je i odlazak u kino toliko poseban za mene, upravo jer mi iznova stvara osjećaj neizvjesnosti, leptirića u trbuhu kao kad se zaljubiš u posebnu osobu. Mrak kino dvorane isprekidan svjetlom projektora često zna donijeti životne priče, ali one tihe, ispunjene šutnjom. Priče koje su oko nas, ali za koje ne želimo čuti. Ili, još gore, za koje se pravimo da ne postoje. Jednu od takvih priča ispričala je talijanska redateljica Paola Cortellesi u filmu „Uvijek postoji sutra“.

Popular Articles