Firme u slobodnim zonama u Bosni i Hercegovini mogle bi biti oslobođene plaćanja poreza na dodatnu vrijednost dobara (voda, plin, električna energija) neophodnih za finalnu proizvodnju.
Ovo je na sjednici Vijeća za strane investitore Federacije BiH kazao federalni ministar trgovine Zlatan Vujanović.
– Vlada FBiH je, na prijedlog Federalnog ministarstva trgovine, pripremljenog u saradnji s Ministarstvom privrede i poduzetništva Republike Srpske, prihvatila inicijativu za izmjenu Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dodanu vrijednost. Na taj način je Ministartvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa predloženo da kod Uprave za indirektno oporezivanje osigura realizaciju te aktivnosti. Cilj je stvaranje uslova za oslobađanje plaćanja poreza na dodanu vrijednost dobara (voda, plin, električna energija) neophodnih za finalnu proizvodnju roba u slobodnim zonama, obrazložio je ministar Vujanović.
Na sjednici je održana i prezentacija posvećena iskustvima slobodnih zona u okruženju, a posebno je, putem video-linka, predstavljena Slobodna zona Pirot u Republici Srbiji.
Kako je kazano, između ostalog, u Srbiji ima 15 slobodnih zona koje se prostiru na ukupno 2,6 hiljada hektara prostora. Njihov godišnja proizvodnja vrijedna je 2,2 milijarde eura, od čega izvezu robe vrijedne dvije milijarde eura. Inače, Slobodna zona Pirot, istakao je njen direktor marketinga Vladan Stojanović, proglašena je 2008. godine najboljom u Evropi i trećom u svijetu.
Članovi Vijeća su zaključili da će na iduću sjednicu pozvati direktore četiri slobodne zone u Federaciji BiH koji bi iznijeli iskustva i prepreke s kojima se susreću u svakodnevnom poslovanju. To će, ocijenjeno je, doprinijeti nastojanjima Vlade FBiH da stvori uslove za njihov uspješniji rad i, time, omogući daljnje privlačenje stranih investicija.
U Federaciji BiH je početkom aprila stupio na snagu Zakon o slobodnim zonama. U ovom entitetu aktivne su četiri slobodne zone to: Holc, d.o.o Puračić, Vogošća d.o.o Vogošća, Visoko d.o.o Visoko i Hercegovina Mostar, a ostvaruju izvoz veći od 300 miliona KM.
Fena