Foto: Impuls
U Neumu će od 23. do 25. marta biti održan “Energetski samit 2022” na kojem će domaći, regionalni i međunarodni akteri razgovarati o reformi energetskog sektora i tranzicionom putu Bosne i Hercegovine ka čistoj energiji, saopštili su organizatori.
Skup zajedno organizuju USAID kroz Projekat asistencije energetskom sektoru /EPA/, UNDP, Delegacija EU u Bosni i Hercegovini, Njemačka organizacija za međunarodnu saradnju /GIZ/ i Ambasada Velike Britanije u BiH.
Događaj u Neumu organizuje se pod pokroviteljstvom Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, te regulatornih komisija za energiju na nivou entiteta i države Bosne i Hercegovine.
Direktor Misije USAID u BiH Kortni Čab izrazila je zadovoljstvo zbog zajedničkog organizovanja ovog skupa, te istakla da su svi spremni da pomognu Bosni i Hercegovini u unapređenju reforme energetskog sektora, kako bi građani mogli preuzeti aktivniju ulogu u energetskoj tranziciji zemlje i iskoristiti prednosti, uključujući ublažavanje efekata klimatskih promjena.
Rezidentni predstavnik UNDP u BiH Stelijana Nedera rekla je da se ova organizacija priključila organizovanju “Energetskog samita” jer smatra da sa svojim partnerima dijeli zajedničku viziju da građani Bosne i Hercegovine zaslužuju da imaju mogućnost da se pridruže zelenoj energetskoj revoluciji i postanu aktivni pokretači promjena.
Šef Odjeljenja za saradnju pri Delegaciji EU u BiH Stefano Elero rekao je da Unija podržava dekarbonizaciju BiH kroz finansiranje i tehničku asistenciju, te dodao da će dalji izvori finansiranja ubuduće biti dostupni iz Evropskog investicionog plana.
“Kako bi što bolje iskoristila ova sredstva, Bosna i Hercegovina bi trebala ubrzati implementaciju energetskih politika u skladu sa svojim obavezama u Energetskoj zajednici, fokusirajući se na obnovljive izvore energije, poboljšanje energetske efikasnosti i bezbjednost snabdijevanja energijom, čime bi se smanjile štetne emisije i čime bi BiH postala konkurentnija na globalnom tržištu”, istakao je Elero.
Predstavnik GIZ-a u BiH Sibil Štral rekla je da je dekarbonizacija važna za sve ljude na planeti, jer se već vide razorni efekti klimatskih promjena.
“Dekarbonizacija u Bosni i Hercegovini je izazov, ali sa svim takvim prekretnicama dolaze ogromne mogućnosti za nove i uzbudljive poslove, investicije i što je najvažnije čistu budućnost za djecu”, istakla je ona.
Predstavnik Ambasade Velike Britanije u BiH Nil Kavanah rekao je da je borba protiv klimatskih promjena kroz globalnu energetsku tranziciju centralni stub britanskog predsjedavanja COP-om.
“Otvoren, iskren i svrsishodan dijalog između kreatora politika i vlada, radnika u energetskom sektoru, preduzeća i potrošača od vitalnog je značaja ako se želimo dogovoriti i pružiti čistiju, održivu i prosperitetnu budućnost za sve građane BiH. Energetski samit će biti ključni trenutak na ovom putu”, istakao je on.
Srna