Klimatske promjene će navjerovatnije svijet načiniti gladnijim, bolesnijim, siromašnijim i opasnijim do 2040. godine, kaže se u izvještaju panela UN-a.
Klimatske promjene su nad nama, a čovječanstvo je daleko od spremnog, upozorili su klimatski eksperti panela Ujedinjenih nacija u novom izvještaju.
Uz napomenu da je polovina svjetske populacije već ranjiva na sve izraženije opasne efekte promjena, u izvještaju je rečeno da se mora preduzeti drastična akcija.
Klimatske promjene će navjerovatnije svijet načiniti gladnijim, bolesnijim, siromašnijim i opasnijim do 2040. godine, sa „neizbježnim“ povećanjem rizika, a ostao je još samo „jedan prozor koji se ubrzano zatvara da se osigura živa i održiva budućnost za sve“, piše u izvještaju.
U studiji Međuvladinog panela za klimatske promjene (IPCC) kaže se da Zemlju već sada redovno pogađaju smrtonosne vrućine, požari, poplave i suše, te će u budućim decenijama neke od posljedica biti „potencijalno nepovratne”.
Ugrožene 3,3 milijardi ljudi
U izvještaju na 3.675 stranica kaže se da će današnja djeca koja budu živa do 2100. godine, trpjeti četri puta gore klimatske ekstreme nego danas, čak i ako u slučaju da temperatura poraste za svega nekoliko desetaka stepeni.
No, ako temperatura poraste za dva stepena, poplave, oluje, suše i talasi vrućine bit će pet puta gori.
Danas, najmanje 3,3 milijarde ljudi na dnevnoj bazi je „visoko ranjivo na klimatske promjene“, i šanse da umru zbog ekstremnom vremena su 15 puta veće, kaže se.