Ove godine, trešnjin cvijet u Kjotu procvjetao je 26. marta, što je najraniji datum cvjetanja od kada se ono bilježi u ovom japanskom gradu.
Tradicija zapisivanja tačnog datuma cvjetanja trešnjinog cvijeta, vjesnika proljeća u Japanu i simbola prolaznosti života, datira još od 812. godine.
Od tada su stanovnici Kjota godinama bilježili ovaj datum, a podaci koje su prikupili pružili su nam uvid u to kako su klimatske promjene i globalno zagrijavanje uticali na promjenu vremena cvjetanja. Naime, sudeći po pomenutim podacima, trešnjin cvijet sada cvjeta u prosjeku oko devet dana ranije u odnosu na početak dvadesetog vijeka, piše sajt Klima101.
Ovaj dugačak period praćenja cvjetanja oslikava porast lokalne temperature kroz vrijeme, povezan sa procesom urbanizacije i globalnim zagrijavanjem. Posljedica, koja nam daje samo jedan od primjera uticaja klimatskih promjena na živi svijet, jeste da sada trešnjin cvijet cvjeta ranije nego što je ikada cvjetao u prethodnih 1200 godina.
Prikaz datuma punog cvjetanja trešnjinog cvijeta u Kjotu u posljednjih 1200 godina. Vidljiv je trend ranijeg cvjetanja počevši od 20. vijeka.
Izvor: datagraver.com/
Pupoljci trešnjinog cvijeta formiraju se još tokom ljeta prethodne godine, a na vrijeme cvjetanja učitu različiti faktori, među kojima je najznačajnija temperatura koja vlada tokom zime i ranog proljeća. Japanska Meteorološka Agencija razvila je metodu pomoću koje svake godine predviđa datume prvog dana cvjetanja i punog cvjetanja na više lokacija duž Japana. Na Okinavi cvjetanje obično počinje u januaru, a do Kjota i Tokija stiže krajem marta ili početkom aprila.
Širom nacije se ova predviđanja prate preko medija, a kada trešnjin cvijet procvjeta, običaj je da se mještani sa porodicom i prijateljima okupljaju ispod ovih vjesnika proljeća i uživaju u hrani i piću. Smatra se da je ovaj običaj nastao u Nara periodu (710-794), kada su cvjetovi trešnjinog cvijeta opčinili ljude svojom ljepotom.
AUTOR: Milica Simonović