Za samo tri godine od početka projekta “Očistimo Everest”, Marion je sa svojim timom očistila nekoliko tona otpada sa najvišeg vrha svijeta.
Projekat “Očistimo Everest” pokrenut je 2016. godine, i u tom razdoblju, oko 8,5 tona smeća je očišćeno sa ove planine. Ta količina smeća je samo tri četvrtine od ukupnog vještačkog otpada koji se nalazi na planini.
Ova 39-godišnjakinja se već triput penjala na Mont Everest i lično se uvjerila šta su ekspedicije u posljednjih 30 godina učinile planini.
“Penjanje na Mont Everest trebalo bi da predstavlja čistu interakciju između čovjeka i prirode. Kada sam 2013. godine stigla na vrh, shvatila sam koliko su ekspedicije uništile planinu. Prema mojoj procjeni, samo na vrhovima ima skoro 10 tona otpada! Kao neko ko je od malena zaljubljen u prirodu – bila sam šokirana”, rekla je Marion.
Za Marion priroda je vitalni dio njenog života koji joj pomaže da se osjeća živom. To je najveći razlog njenog zalaganja za čistu prirodu i zbog toga želi sudjelovati u pomaganju da i drugi steknu najbolje moguće iskustvo u zdravom i čistom okolišu. Njezina veza s prirodom započela je još u djetinjstvu. Kao dijete najčešće bi se igrala u šumi i učila imena drveća, biljaka i životinja.
Marion već 17 godina živi na Tibetu i radi kao planinarski vodič. Nakon što je osnovala projekt ‘Očistimo Everest’, okupila je tim i uvjerila je lokalne vlasti da podrže njezin projekt te su joj dali 50 jakova kako bi pomogli da otpad odnese niz planinu.
Zagađenje na Himalajima nije samo problem planine, ono takođe utiče na pijaću vodu koju koristi oko dvije milijarde ljudi koji žive u indijskim i kineskim dolinama, stoga bitka za čistije planine nije samo zaštita prirode. To je bitka za kvalitetniji i zdraviji život.
Za ovaj poduhvat Marion je 2019. godine dobila nagradu “Terre de Femmes”, koju dodeljuje Fondacija Iv Roše.
foto: Bored Panda