Svjetska populacija sisara, ptica, vodozemaca, gmizavaca i riba u prosjeku je smanjena za dvije trećine za manje od pola vijeka, pokazuje izvještaj o stanju planete 2020. Svjetske organizacije za zaštitu prirode (WWF), zbog toga pozivaju na hitne mjere.
U WWF-u tvrde da je to velikim dijelom rezultat uništavanja okoline, što doprinosi i pojavi bolesti poput pandemije Covida-19 i pozivaju na hitne mjere kako bi se taj trend do 2030. preokrenuo zaustavljanjem uništavanja prirodnih staništa i reformom prehrambenog sistema, prenosi Rojters.
WWF navodi da, iako uzroci takvog stanja obuhvataju i prenamjenu zemljišta i trgovinu divljim vrstama, glavni uzrok dramatičnog smanjenja populacija je gubitak i degradacija staništa, uključujući i sječu šuma, a zbog načina proizvodnje hrane.
Izvještaj o stanju planete 2020. pokazuje da ubrzano uništavanje prirode, kao posljedica ljudskih aktivnosti, ima katastrofalan uticaj ne samo na populacije divljih vrsta nego i na ljudsko zdravlje i sve druge aspekte života čovjeka.
Najugroženija je biološka raznolikost slatkovodnih ekosistema. Od 1970. populacije slatkovodnih vrsta smanjile su se 84 odsto, više nego one koje žive u šumama ili okeanima.
Agencije