Kao posljedica invazije na njihovo stanište, broj Hainan gibona pao je s oko 2000 tijekom 1950-tih na svega desetak majmuna 1970. godine.
Znanstvenici se nadaju da bi se jedna od najugroženijih životinjskih vrsta na svijetu Hainan gibon – mogla oporaviti.
Tijekom 70-ih godina prošlog stoljeća znanstvenici su registrirali svega 10 primjeraka ove vrste majmuna, a pri zadnjem “popisu” broj im narastao već na 30. Pola stoljeća predanog rada je pomoglo ovoj najrjeđoj svjetskoj populaciji primata da se poveća na 30. Žive u pet čopora u okrugu Hong Konga. Mužjaci su crne boje, dok su ženske zlatno žute boje.
Veliki pad populacija majmuna dogodio se u 20. stoljeću uslijed gubitka staništa, s obzirom na to da su im domovi posjećeni kako bi se napravio prostor za farme. Lov i krivolov također su bili glavni pokretači pada njihovog broja.
Kao posljedica invazije na njihovo stanište, broj Hainan gibona pao je s oko 2000 tijekom 1950-tih na svega desetak majmuna 1970. godine. U popisu koji je sastavljen 2003. godine, pronađeno je samo 13 jedinki koje žive na otoku, piše Daily Mail.
Kad je otkriveno koliko je strašno stanje populacije primata, uspostavljen je projekt očuvanja Hainan gibona, kojeg su vodili Kadoorie Farm i Botanic Garden u Hong Kongu.
“Sve češće se čuje jedinstveni pjev Hainan gibona. Ove životinje prilikom upoznavanja ili susreta mužjaka i ženske ispuštaju posebne zvukove koje uspoređuju s najljepšim simfonijama” – izjavili su iz Kadoorie Farm za BBC.
Čopor se obično sastoji od jednog mužjaka i dvije ženke, te potomaka. Donedavno su postojala četiri čopora, a pojava petog dovela je do oduševljenja znanstvenika.