UrbanObserver

Subota, 24 Maja, 2025

Na Antarktiku su živjele žabe prije nego što je postao zaleđena pustinja

Kad je paleontolog Thomas Mörs zavirio u mikroskop dok je sortirao sitne fosile stare 40 miliona godina, pronađene na otoku Seymour u blizini vrha Antarktika, naišao je na nešto neobično – kosti kuka i lobanje žaba.

Radilo se o žabi dugačkoj oko četiri centimetra – usko povezanoj s pet vrsta žaba koje vuku porijeklo iz Čilea. Te žabe dobivaju ime po obliku glave, prenosi Reuters.

“Bilo je to potpuno neočekivano otkriće pod mikroskopom. Prvo sam pronašao kost kuka i shvatio sam da sam pronašao prvu antarktičku žabu, prvi antarktički vodozemac od prije više od 200 miliona godina”, rekao je Mörs, naučnik švedskog Prirodoslovnog muzeja i vodeći autor istraživanja objavljenog u časopisu Scientific Reports.

Otkriće ilustrira kako je Antarktik šest miliona godina prije nego što je postao opustošena i ledena pustinja, bio prekriven šumama, rijekama i barama koje su krojile život.

“To nam govori da se globalnim klimatskim promjenama mogu izbrisati čitavi ekosistemi”, rekao je Mörs.

Klima Antarktika u to je vrijeme podsjećala na Valdivijsku prašumu u Čileu, vrlo vlažnu s temperaturama tokom najtoplijih mjeseci u prosjeku oko 14 stepeni celzija.

“Žabe su živjele na svim kontinentima izuzev Antarktika, a sada znamo da su živjele na svih sedam, prije nego što se jedan od njih zaledio”, dodao je Mörs.

 

Povezane vijesti

Počela istraživanja rijeke Duboke

Vodopad Skakavac, rijeka Duboka, foto: Impuls Juče su počela istraživanja rijeke Duboke u Kotor Varošu.  Simbolično, na Međunarodni dan biodiverziteta, Centar za životnu sredinu iz Banjaluke,...

Međunarodni dan biodiverziteta – BiH nedovoljno ulaže u zaštitu životne sredine i biološku raznolikost

Foto: Jelena Jevđenić/Impuls Ovogodišnja tema Međunarodnog dana biodiverziteta je harmonija s prirodom i ciljevi održivog razvoja. Piše: Jelena Jevđenić Obnoviti prirodu i dozvoliti prirodi da ponovo preuzme...

Popular Articles