Venecija je u nedjelju pretrpjela još jednu izuzetnu plimu, a za grad je ovo najgora sedmica od 1872. godine.
Nastojeći se oporaviti od razornih poplava koje su je pogodile ove sedmice, Venecija je u nedjelju pretrpjela još jednu izuzetnu plimu kada je visina mora dosegnula 150 centimetara.
Za grad je to najgora sedmica u posljednjih 150 godina, od početka mjerenja plime 1872, Hina prenosi Reuters.
Odjel gradske uprave za predviđanje plime upozorio je da bi u nedjelju mogla doseći 160 centimetara, a izmjerenih 150 centimetara oko podneva nije bilo daleko od toga.
Potpuno poplavljeni Trg svetog Marka
Trg svetog Marka u potpunosti je poplavljen, a stotine dobrovoljaca pomažu građanima da se suoče s vanrednom situacijom.
Grad koji je u svijetu poznat i jedinstven po svojim kanalima, arhitekturi i umjetnosti, u utorak je pogodila plima od 187 centimetra i izazvala najgoru poplavu u posljednjih 50 godina.
Samo jednom u historiji ona je bila viša, godine 1966, kada je iznosila rekordnih 194 centimetra.
U uobičajenim okolnostima voda visine od 80 do 90 centimetara uglavnom se smatra visokom, ali stanovnici i gradska uprava s njom se uspijevaju nositi bez većih poteškoća.
Šteta od milijardu eura
Sa četiri plime koje su od ponedjeljka iznosile iznad 140 centimetara, ovo je najgora sedmica u pogledu visine plime u Veneciji otkad su 1872. prvi put objavljeni službeni statistički podaci.
Gradonačelnik Luigi Brugnaro, koji je imenovan posebnim povjerenikom za vanredna stanja, štetu od poplava u gradu procijenio je na oko milijardu eura.
Vlasti u Firenci i Pisi pažljivo prate i vodostaj rijeke Arna, čiji je nivo vode tokom noći rapidno porastao zbog obilne kiše.
I vodostaj najduže italijanske rijeke Po, koja se proteže sjevernom Italijom te prolazi kroz Torino, u nedjelju se pažljivo prati.
Izvor: Agencije