Naučnici na Floridi prvi put su uspeli da veštački podstaknu razmnožavanje ugrožene vrste atlantskog korala u akvarijumu i smatraju da taj napredak obećava u naporima za obnovu koralnih grebena u divljini.
Postignuće, objavljeno ove nedelje u akvarijumu u Apolo Biču, ostvareno je zahvaljujući “pozajmljenim” laboratorijskim tehnikama razvijenim u muzeju i vrtovima Horniman sa sedištem u Londonu. Te tehnike su ranije korišćene za razmnožavanje 18 vrsta pacifičkog korala.
Naučnici planiraju da iskoriste svoju novostečenu ekspertizu za uzgoj novih kolonija korala koje će jednoga dana moći da nasele floridski sistem grebena, jedan od najvećih na svetu, čiji je veliki deo poslednjih decenija uništen zbog klimatskih promena, zagađenja i bolesti.
“Ovo je stvarno budućnost obnove korala na Floridi i širom sveta. To ćemo moći da uradimo za desetine vrsta, što će otvoriti svet novih mogućnosti”, rekla je naučnica Keri O’Nil iz ovog akvarijuma.
Saradnja akvarijuma sa Floride s muzejom i vrtovima Horniman u Londonu oko tog projekta počela je 2017. kada je situacija s floridskim koralnim grebenima postajala sve lošija zbog širenja bolesti.
Korali spadaju u morske životinje. Pretežno su prirasli za podlogu ili slabo pokretni polipi, koji na slobodnoj (neprirasloj) strani imaju jedini telesni otvor – usta, okružena vencem pokretljivih pipaka. Svojim sokom, koji izlučuju iz žarnih čaurica, mogu da omame ili ubiju sitne organizme. Razmnožavaju se polno i bespolno, a češće je bespolno razmnožavanje pupljenjem i nepotpunim deljenjem.
Polipi izlučuju kalcijum karbonat ispod sebe i on se godinama nakuplja formirajući koralne grebene koji služe kao ključno stanište života u tropskom moru i pomaže u zaštiti obale tako što ublažava udare talasa.
Korali su osetljivi na velike promene temperature vode, a zbog klimatskih promena more postaje sve toplije.