Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske preduzima sve aktivnosti da problem zagađenja u Poslovnoj zoni “Incel” u Banjaluci bude što prije riješen, a dobijena su obećanja da će u tome određenim finansijskim sredstvima pomoći i Vlada Švedske.
Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srpske Srebrenka Golić rekla je da Švedska ima veliko iskustvo u upravljanju opasnim otpadom i sanaciji zagađenih lokacija, te da je iskoristila dobre odnose sa Ambasadom te zemlje koje je Ministarstvo ostvarilo u okviru niza zajedničkih projekata i tražila pomoć.
“Prošle sedmice sam bila na sastanku sa švedskim ambasadorom u BiH /Andersom Hagelbergom/ i dobila sam obećanja da će nam Vlada Švedske određenim finansijskim sredstvima pomoći u rješavanju problema sa piralenom i teškim metalima u Poslovnoj zoni `Incel`”, navela je Golićeva.
Ona je istakla da se, shvatajući hitnost i ozbiljnost situacije u Poslovnoj zoni “Incel”, prvenstveno kao građanin Banjaluke, a zatim i kao ministar, iako nije direktno nadležna za to, maksimalno angažovala na traženju rješenja za ovaj problem, saopšteno je iz Ministarstva.
Prema njenim riječima, interventno će se djelovati u sprečavanju dalje eskalacije ovog problema u okviru projekta “Ekološki prihvatljivo upravljanje postojanim organskim zagađujućim materijama u industrijskom i sektoru upravljanja otpadom”, koji realizuje UNDP BiH.
“U taj proces bi trebalo da budu uključeni i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, a tražila sam da se angažuje i Švedska državna agencije za hemikalije, kao jedna od vodećih ustanova u Evropi kada je riječ o oblasti hemijske industrije”, naglasila je Golićeva.
Ministarstvo je zahtijevalo da bude utvrđeno prisustvo polihlorovanih jedinjenja i teških metala, ne samo u zemljištu, već i eventualno u svim elementima životne sredine.
“I dalje insistiramo na maksimalnom angažmanu inspekcijskih organa. S obzirom na to da je najveći interes javnosti usmjeren na izvještavanje medija da je u požaru izgorjelo ulje iz transformatora – piralen, smatramo da je važno da budu utvrđene sve okolnosti požara u martu u poslovnoj zoni, kao i preduzete mjere na utvrđivanju činjenica i stanja na licu mjesta prije i poslije požara”, navodi se u saopštenju.
Iz Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju podsjećaju da je Evropska komisija još 2005. godine izdvojila sredstva i uradila analizu prisustva PCB-a i teških metala na nekoliko lokacija u BiH, između ostalog i na području “Incela”.
“Taj izvještaj je iste godine dostavljen svim institucijama i ostaje nepoznanica zbog čega niko tada nije reagovao i preduzeo odgovarajuće aktivnosti. Smatramo da se problemom zagađenja na području današnje Poslovne zone `Incel` trebalo baviti odmah po prestanku rada nekadašnjeg giganta, imajući u vidu da su tu nekada proizvodila vodeća preduzeća u oblasti hemijske industrije”, navodi se u saopštenju.
U Poslovnoj zoni “Incel” 9. marta izbio je požar kada je planulo otrovno ulje piralen koje je, tvrde stručnjaci, nerazgradivo i štetno.
(Fena)