Nedjelja, 22 Decembra, 2024

ISTRAŽIVANJE POTVRDILO: Građani BiH više vjeruju vjerskim institucijama nego medijima

Foto: V. Milić 

Povodom Međunarodnog dana slobode medija, Fondacija Friedrich –Ebert Stiftung u BiH i Udruženje „BH novinari“ – Klub novinara Banjaluka prezentovali su danas u Banjaluci istraživanje “Medijske slobode u BiH u 2019. godini”.

Maja Isović Dobrijević

Prema ovom istraživanju najveći dio građana BiH- 79 % sudionika istraživanja, smatraju „neprihvatljivom svaku vrstu napada na novinare i medije“, dok istovremeno čak 27% ispitanika u Republici Srpskoj i 17 % u Federaciji BiH opravdavaju nasilje. U poređenju sa 2018. godinom, rezultati predstavljaju zabrinjavajući porast broja građana (za cijelih 14%) koji opravdavaju nasilje nad novinarima u Bosni i Hercegovini.   

Istraživanje je provedeno CATI metodom na uzorku od 506 građana iz cijele BiH i u periodu od 27.marta do 8. aprila 2019. Glavna istraživačka pitanja su se odnosila na mišljenje građana o nivou medijskih sloboda i poštivanju prava novinara u BiH, prepoznavanje političkih uticaja i pritisaka na medije, glavne prepreke slobodnom novinarstvu, te na  povjerenje  građana u različite vrste medija, uključujući i to koji su mediji ključni izvori informacija za njih i koliko javni medijski servisi ispunjavaju svoju misiju, informativne potrebe građana i  druge obaveze prema  bh.javnosti.

OPALO POVJERENJE GRAĐANA U MEDIJE

Istraživanje je takođe pokazalo kako građani BiH najviše vjeruju vjerskim institucijama (74%), a zatim medijima (66%), te potom institucijama vlasti i međunarodnoj zajednici, dok političke stranke i političari uživaju najmanje povjerenja. U poređenju sa prethodinim godinama, rezultati pokazuju kako je u BiH opalo povjerenje građana u medije za više od 10 procenata, uključujući i značajan pad povjerenja građana u nevadine organizacije i međunarodnu zajednicu, dok je povjerenje prema vjerskim zajednicama i institucijama vlasti u blagom porastu.

8mediji 1

Foto: BUKA

Građani BiH,  kao i zasebno oba entiteta,  su “značajno manje zadovoljni radom medija i novinara u FBiH i RS u odnosu na prethodne godine”.  Najveći dio ispitanika smatra da sloboda medija u FBiH „uopšte nije ili je djelomično prisutna“,  dok u RS  gotovo 90%  ispitnika smatra da “sloboda medija uopće nije ili je djelomično prisutna“ u ovom entitetu.

I dalje političare i političke stranke građani prepoznaju kao glavne kršitelje novinarskih prava i medijskih sloboda –  55 % ispitanika dijeli ovo mišljenje.

Siniša Vukelić iz Kluba novinara Banjaluke rekao je da je podrška koju novinari dobijaju svake godine od predstavnika vlasti iz svih nivoa na ovoj državi samo deklarativna i ništa se konkretno ne radi da se ojačaju sloboda medija i novinarska prava, već se samo radi suprotna stvar.

„Umjesto novih zakonskih rješenja koja bi ojačala novinarsku profesiju i medijske slobode poput izmjene krivičnog zakona prema čemu bi se napad na novinara kažnjavao kao napad na službeno lice, umjesto novog zakona o medijima i drugih institucija mi dobijamo najave da će se kriminalizovati kleveta, najavljuju se zakoni prema kojem se zbog fotografisanjam može završiti u zatvori, novi zakon o nevladinim organizacijama, napadi na novinare se ne rješavaju. Nikad nije riješen pokušaj ubistva Vladimira Kovačevića, nije otkriven nalogodavac i drugi napadač, ne znamo koji je motiv tog napada. To sve zajedno pokazuje da ova vlast ide ka tome da pooštri zakone i suzi slobodu medija“, rekao je za BUKU Vukelić.

Ističe da je istraživanje koje već godinama radi Udruženje BH novinari i Fondacija Friedrich –Ebert Stiftung pokazalo da je zaista zabrinjavajući pad povjerenja građana u medije.

“Čak 90 posto građana u RS smatra da mediji nisu slobodi. Zabrinjavajući je ambijent koji je stvoren u BiH, posebno u RS. Ovo istraživanje je pokazalo da čak 27 odsto, to je jedna trećina građana u RS i 17 odsto građana u Federaciji BiH smatra da je prihvatljiv napad na novinare. To je u odnosu na proglu godinu pogoršanje za čak 14 odsto. Mislim da se to mora mijenjati”, ističe Vukelić.

8mediji 2

Foto: BUKA

SVAKI ČETVRTI ISPITANIK OPRAVDAVA NASILJE NAD NOVINARIMA

Tanja Topić iz Fondacije Friedrich –Ebert Stiftung kaže da je jedan podatak konstantan već deset godina, a to je da jako mnogo ispitanika napade i nasilje nad novinarima smatra opravdanim.

“To je u RS jedne godine svaki četvrti ispitanik, druge godine svaki peti, da smo došli do nekog kontinuiteta da svaki četvrti ispitanik iz RS napade na novinare i medije smatra opravdanim. Što dovodi u pitanje nivo svijesti prosječnog građanina u RS. Ako pođemo od toga da bez slobodnih medija i slobodnih novinara nema demokratije onda se implicitno može postaviti pitanje osvještenosti i samih građana o demokratiji u društvu”, rekla je Tanja Topić za BUKU.

Ona ističe da novinari teško mogu raditi u ovakvim uslovima, a dobrim dijelom je politika godinama kreirala jedan takav ambijent gdje su političari i nosioci određenih funkcija verbalno vrijeđali novinare i napadali ih, pa su time slali javnu poruku da novinare treba napadati.

“Jedan dobr dio građana je tu poruku shvatio bukvalno. Ako dobijate poruku da je takvo ponašanje normalno i prihvatljivo društveno ponašanje onda se nalazite u jednoj takvoj sitauaciji da svaki četvrti stanovnik Republike Srpske smatra da je to normalno i da je to neka vrsta vrijenosti”, ističe Tanja. Dodaje da je zapanjujuće u odnosu na ranije godine to da je opalo povjerenje od strane građane u medije i generalno novinare i taj pad je drastičan i iznosi 10 procenata. Tanaj smatra da je to posljedica sve većeg broja fantomskih portala koji prezentuju lažne vijesti.

Istraživanje o temi medijskih sloboda i zaštiti novinara u BiH, Fondacija Friedrih Ebert i BH novinari provode kontinuirano od 2009. godine, a rezultate tradicionalno predstavljaju  na Svjetski dan slobode medija, kako bi medju medijskim  profesionalcima potaknuli interprofesionalnu debatu o efikasnosti  mehanizma zaštite medijskih sloboda i prava novinara,  javnoj odgovornosti medija i zaštiti ključnih vrijednosti slobodnog novinarstva.

buka.com

Povezane vijesti

Mostarska policija nije smjela medijima prenijeti izjavu osumnjičenog za femicid

Foto: Ana Batrićević/Novinarke protiv nasilja Kada ćemo drugačije? Mediji su prostor dali osumnjičeniku i njegovim izjavama Piše: Kristina Perić Femicid, sve češća je pojava u BiH. Najnoviji,...

Ko reklamira Elektro-Hercegovinu: Od Noćnih vukova, preko SET-a, do knjigovodstvene agencije

Foto: Direkt

Kompaniji „Samit energetike“ Elektro-Hercegovina je i u oktobru ove godine dodijelila posao vrijedan 80.000 maraka i to za usluge reklamiranja preduzeća. No, kako tvrde u SET-u, njima će od toga ostati samo provizija od oko 1.600 maraka, dok će ostali novac biti raspoređen sportskim, humanitarnim i kulturnim organizacijama od značaja u Hercegovini.

Popular Articles