UrbanObserver

Nedjelja, 25 Maja, 2025

Ko je žena o kojoj priča svijet, a simbol je protesta u Sudanu

Jedna fotografija postala je simbol političkog i društvenog previranja u Sudanu i borbe.

Fotografija, koja je “pomjerila” društvene mreže, napravljena je pametnim telefonom ove sedmice tokom demonstracija u Sudanu protiv režima predsjednika Omar al-Bashira.

Na pomenutoj fotografiji, žena stoji na krovu automobila u bijeloj haljini sa jednom rukom podignutom ka nebu, prstom okrenutim prema gore, a stoji u gomili ljudi koji su pokušali svojim telefonima da zabilježe, kako su neki rekli, “historijski trenutak”.

Fotografiju je objavila u utorak na Twitteru Lana H. Haroun, u srijedu ujutro je već imala 50.000 “lajkova”, da bi nakon toga počela da “živi sopstveni život”.

Ubrzo se saznalo da je govornica na automobilu Alaa Salah, 22-godišnja studentica i aktivistkinja, koju na društvenim mrežama već zovu “Statua slobode Sudana” ili “Kendaka”, što znači “snažna žena – revolucionarka”.

“Prilično sam siguran da će to biti slika revolucije”, rekao je Hind Maki, sudansko-američki pedagog protiv rasizma u Čikagu koji je objavio fotografiju na jednoj društvenoj platformi.

Alaa Salah je samo jedna od žena koje su preuzele važnu ulogu tokom antivladinih protesta u Sudanu, piše B92.

Protesti protiv Al-Bashira trajali su od decembra 2018. godine, a rezultirali su državnim udarom, tako što je vojska prisilila autokratskog predsjednika Omara al Bashira da podnese ostavku poslije 30 godina na vlasti.

(Radiosarajevo) 

Povezane vijesti

Umjetna inteligencija više ugrožava poslove koje tradicionalno rade žene

Foto: Impuls Poslovi koje tradicionalno obavljaju žene ranjiviji su na uticaj umjetne inteligencije (AI) nego poslovi koje rade muškarci, posebno u bogatijim zemljama, pokazuje izvještaj...

Klimt, modernost i fatalna žena

"Idyll" Gustav Klimt Ako je uobičajeno posmatrati slike žena i ženskih tela kao motiv kojim muškarci umetnici potvrđuju svoju modernost, Klimt je za takav osvrt...

Popular Articles