UrbanObserver

Utorak, 1 Aprila, 2025

Plastični otpad prijeti flori i fauni u Mediteranskom moru

Svake godine u morima završi na tone plastike, koja je kobna za život morskih bića.

Grupa ronilaca je zaronila u morske dubine u blizini grada Hataya u Turskoj kako bi skrenuli pažnju na zagađenje plastikom koje ozbiljno prijeti životnoj sredini i morskim bićima u Mediteranskom moru, javlja Anadolija.

Kamerman je zabilježio veoma zanimljive detalje, na kojima se u morskoj vodi mogu vidjeti razni predmeti od staklenih i plastičnih boca, plastičnih vrećica, viljuški do kanistera.

Mahmut Igde, stručnjak za okoliš sa turskog Univerziteta Iskenderun, istakao je da su organizirali ovu akciju kako bi ukazali na opasnost koju predstavlja plastični otpad u morima te kako bi se građani ponašali mnogo odgovornije i čuvali životnu sredinu.

Plastika kobna za život morskih bića

Dodao je da on 15 godina redovno roni u vodama Mediteranskom mora, napominjući da je očuvanje morskog života vrlo važno i za budućnost samih ljudi.

“Mora su nešto što ćemo ostaviti i našoj djeci. Moramo odmah djelovati kako bi mora u zdravom obliku ostavili budućim generacijama. Zato, glasno poručujemo ‘ne plastici'”, rekao je Igde.

Na kraju je upozorio da svake godine u morima završi na tone plastike, koja je kobna za život morskih bića, dodajući kako plastični otpad negativno utječe i na živote ljudi.

Izvor: Agencije

Povezane vijesti

EU razmatra ublažavanje klimatskih ciljeva do 2040. godine

  Evropska komisija, i njen komesar za klimu Wopke Hoekstra, razmatraju ublažavanje klimatskih ciljeva do 2040. godine, kako bi izašli u susret evropskoj teškoj industriji...

Grad Beč donio zakon o klimi

  Bečki zakon o klimi garantuje postizanje dugoročnih klimatskih ciljeva i nakon zakonskog roka i obavezuje grad da dinamično razvija svoje strategije. Mjere već daju...

Popular Articles