Osim što je pješačenje dobro za zdravlje, ono štiti i našu klimu. Aktualna analiza bečkog Autokluba VCÖ pokazuje da Bečani zajedno u prosijeku propješače 1,4 milijuna kilometara na dan što odgovara udaljenosti od 33.200 maratona. Obavljajući svakodnevne poslove pješice Bečani smanjuju emisiju ugljičnog dioksida za 130.000 tona godišnje.
Obavljanjem kupovine, odlaskom u kino ili na kavu pješice stanovnik grada Beča prevali u prosijeku 315 km na godinu. Stručnjaci iz VCÖ-a smatraju da se udio hodanja još može povećati. Iako Bečani više hodaju nego sjede što za volanom ili na suvozačkom mjestu – 28% svakodnevnih ruta prelazi se pješice, a 27% autom – svaka 12. vožnja autom može se izbjeći budući da je udaljenost koju bismo prešli savladiva i pješice. Stručnjaci naglašavaju kako je potencijal ovog najzdravijeg, najpovoljnijeg i najdruštvenijeg oblika mobilnosti ogroman i važan za ostvarivanje ciljeva klimatske strategije.
Smanjenje udjela prometa motornim vozilima i široki pločnici Bečane potiču na obavljanje svakodnevnih poslova pješice. Prečaci te označeni otvoreni dvorišni prolazi hodanje Bečanima čini još privlačnijim. Iz VCÖ-a poručuju kako bi se poboljšanjem rada semafora također utjecalo na povećanje udjela hodanja budući da crveno svjetlo često predugo traje, a zeleno prekratko, posebno za starije stanovnike. Prema podacima Bečke agencije za mobilnost 33% prometnih površina u Beču čine pješački otoci i nogostupi, ali svega 1% otpada na pješačke zone na čijem će se povećanju u budućnosti također raditi.
Autor/Izvor: © Portal croenergo.eu (T.A.B.) / FOSCROT / EurocommPR