Wednesday, November 20, 2024

Bosna i Hercegovina pristupa Sporazumu o zaštiti šišmiša u Evropi

Centar za krš i speleologiju Sarajevo pozdravio je odluku o pristupanju Bosne i Hercegovine Sporazumu o zaštiti šišmiša u Evropi (EUROBATS), koja je, kako navode u saopštenju, ranije ovog mjeseca usvojena na sjednici Predsjedništva BiH.

Evropski šišmiši su vrlo važni za “ravnotežu u prirodi”, jer se oni uglavnom hrane letećim insektima koji su po pravilu štetni (noćni insekti), od kojih neki mogu postati ozbiljne štetočine usjeva i šuma ili prenosnici zaraznih bolesti na stanovništvo. Bogatstvo vrsta šišmiša govori i o bogatstvu biodiverziteta i „zdravlju“ prirode. U Bosni i Hercegovini imamo 30 vrsta šišmiša, od kojih smo neke otkrili u nekoliko zadnjih godina. Koliko se pažnje poklanja istraživanju i zaštiti šišmiša u Evropi pokazuje da u okviru UNEP postoji poseban Sekretarijat koji prati zaštitu preko Međunarodnog sporazuma o zaštiti šišmiša u Evropi EUROBATS. Tom sporazumu su pristupile gotovo sve evropske zemlje, a u regionu samo još Srbija i Bosna i Hercegovina nisu.

Evropskoj porodici, bar kad je u pitanju zaštita šišmiša, konačno se priključuje i Bosna i Hercegovina. Na 45. redovnoj sjednici održanoj 13. marta 2018. godine Predsjedništvo Bosne i Hercegovine je donijelo Odluko o pristupanju Bosne i Hercegovine Sporazumu o zaštiti šišmiša u Evropi (EUROBATS). Ovo je značajan dan za sve naučne radnike, istraživače i volontere koji djeluju u ovoj oblasti, a koji su zajedno sa zaposlenicima u Odjelu za zaštitu okoliša Ministarstva za vanjsku trgovinu i ekonomske odnose učestvovali u pripremi stručne i tehničke dokumentacije.

(FENA)

Povezane vijesti

Danska će zasaditi milijardu stabala

  Danski parlament donio je ove sedmice odluku o sadnji milijardu stabala i pretvaranju 10 odsto poljoprivrednog zemljišta u šume i prirodna staništa u naredne...

Ujedinjeno Kraljevstvo zabranjuje nove rudnike uglja

Foto: Jelena Jevđenić/Impuls

Mjesec i po dana nakon gašenja posljednje termoelektrane na ugalj u Ujedinjenom Kraljevstvu, najavljeni su dalji nacionalni koraci u napuštanju ovog prljavog energenta: zabranjuju se novi projekti rudarenja uglja.

Popular Articles