Pa, što je svjetlosni mač? Je li to laserska zraka koja se nalazi u futroli oblika mača? Mlaz goruće plazme? Oštrica nebulozno definirane „energije“? Odgovor je… nekonzistentan.
Gotovo pa svaki znanstveno-fantastični serijal koji nešto vrijedi ima lasersko oružje. Većina njih ima i putovanja brzinom svjetlosti, inteligentne robote i polja sile. No, samo jedan serijal ima svjetleće laserske mačeve koji mogu rezati kroz bilo što. I dok „Star Wars: Posljednji Jedi“ puni kino dvorane, zapitali smo se može li se svjetlosni mač napraviti u stvarnom životu.
Pa, što je svjetlosni mač? Je li to laserska zraka koja se nalazi u futroli oblika mača? Mlaz goruće plazme? Oštrica nebulozno definirane „energije“? Odgovor je… nekonzistentan. StarWars.com ne govori mnogo o tome kako funkcionira dio sa „sabljom“, i dok se George Lucas kratko referirao na oružja kao „laserske mačeve“, Wookiepedia ih posebno naziva „oštricama od plazme koje pokreće kristal kiber“. (Jedno možemo reći sigurno: ti kristali nisu stvarni.) E sad, ne želimo slomiti srca geekova, ali laserska verzija oružja vjerojatno nikad neće biti stvarnost – bilo bi u osnovi nemoguće spriječiti aktivnost lasera i zadržati ga u spremniku u obliku oštrice.
Tako da je vjerojatno sigurno reći da nade polažemo u teoriju plazme. Čak imamo i dobre vijesti za to. Da podsjetimo, plazma je četvrto stanje tvari – s dovoljno topline, krute tvari postaju tekućine, tekućine postaju plinovi, a plinovi postaju plazme, što znači da su atomi ostali bez svojih elektrona.
Don Lincoln iz Fermilaba je za Scientific American opisao točno kako bi funkcionirao svjetlosni mač ispunjen plazmom. „Budući da je plazma električni vodič, može prenijeti veliku električnu struju na ciljani materijal, zagrijavajući i topeći ga. […] Plazme, koje se sastoje od električki nabijenih čestica (od kojih neke imaju velike brzine), mogu se manipulirati pomoću magnetskih polja.“