Subota, 21 Decembra, 2024

Transport usisa gotovo polovinu EU subvencija za fosilno gorivo

Evropske zemlje godišnje troše više od 112 milijardi evra na subvencionisanje proizvodnje ili potrošnje nafte, gasa i uglja, uključujući kroz poreske olakšice za dizel koji je veliki zagađivač, iako su se obavezale da će do 2020. izbaciti fosilno gorivo iz upotrebe. Najviše koristi ima transportni sektor sa više od 49 milijardi evra podrške za korišćenje fosilnog goriva a slede industrija i biznis sa gotovo 15 milijardi godišnje, pokazao je novi izveštaj.

Izveštaj Međunarodnog instituta za razvoj (ODI) i Mreže za klimatsko delovanje u Evropi (CAN Europe) obuhvatio je EU kao celinu i 11 evropskih zemalja – Češku, Francusku, Nemačku, Grčku, Mađarsku, Italiju, Holandiju, Poljsku, Španiju, Švedsku i Veliku Britaniju, i prvi put je dao detaljne informacije o potrošnji za subvencije za fosilno gorivo između 2014. i 2016.

Prema podacima CAIT, koji je jedan od najpouzdanijih izvora podataka o klimi, tih 11 zemalja bilo je odgvorno za 83% evropske emisije gasova sa efektima staklene bašte iz energetike u 2013.

Sektor transporta dobio je 44% ukupne identifikovane podrške vlada, uključujući poreske olakšice radi smanjenja cene dizela čiju upotrebu naučnici povezuju sa prevremenim smrtima zbog zagađenja vazduha.

“Istraživanje je pokazalo kako vlade u Evropi i EU nastavljaju da finansiraju zavisnost od nafte, gasa i uglja i podstiču opasne klimatske promene i zagađenje vazduha novcem poreskih obveznika”, rekla je vodeći autor studije i direktorka za klimu i energiju u tink-tenku ODI Šila Vajtl (Shelagh Whitle), preneo je EURACTIV.com.

Evropska komisija u novembru treba da predstavi strategiju za čist transport, uključujući snižavanje  postojećih limita za emisiju ugljen dioksida (CO2) iz automobila i nove propise kojima će se prvi put ograničiti emisija CO2 iz kamiona.

Emisija CO2 iz kamiona trenutno nije regulisana u Evropi, za razliku od SAD, Kanade, Japana i Kine gde su već na snazi standardi efikasne potrošnje goriva. Procenjuje se da kamioni ispuštaju 35% emisije CO2 iz transporta u svetu, gotovo koliko i automobili.

Kako se navodi, subvencije se i dalje daju i za istraživanje fosilnog goriva i Velika Britanija i Francuska su između 2014. i 2016. traženje novih resursa finansirale sa 253 miliona evra godišnje.

U izveštaju ODI i CAN Evropa ukazuje se i na nesklad između onoga na šta se Evropa obavezala za period do 2020, u skladu sa Pariskim sporazumom o borbi protiv promena klime, i ogromnih subvencija koje još daje za proizvodnju i potrošnju nafte, gasa i uglja.

Sama EU godišnje u proseku izdvaja četiri milijarde evra iz svog budžeta i finansijskih institucija za subvencionisanje fosilnog goriva, utvrdili su istraživači i istakli da je podrška elektranama na gas i ugalj ono što posebno zabrinjava.

“Suma od četiri milijarde evra koje EU troši na fosilno gorivo, od čega većina ide za infrastrukturu za gas, držaće Evropu u zavisnosti od fosilnog goriva narednih decenija”, upozorio je direktor CAN Evrope Vendel Trio (Wendel).

“Time se krše odredbe Pariskog sporazuma da se finansira borba protiv promena klime”, istakao je direktor najveće evropske koalicije nevladinih organizacija koje se bave pitanjima klime i energije.

Trio je rekao i da je neprihvatljivo da članice EU obezbeđuju više od dve milijarde evra godišnje za podršku elektranama na ugalj, najprljavije fosilno gorivo.

“EU mora da prestane da subvencioniše fosilno gorivo. Umesto toga, sredstva iz budžeta EU i razvojnih i investicionih banaka treba da budu upotrebljena za veće ambicije u borbi protiv klimatskih promena kroz finansiranje čiste i održive energetske tranzicije”, istakao je Trio, objavio je 28. septembra CAN.

Slično upozorenje u julu je stiglo i od stručnjaka iz sveta bankarstva i finansija koji su ukazali da će kompanije koje nastavljaju da ulažu u naftu, gas i ugalj završiti sa “nasukanom imovinom” koja će im pokvariti stanje na računima ali i ugroziti stabilnost globalnog finansijskog sistema.

Umesto toga, javni novac treba da ide za podršku obnovljive energije i efikasno trošenje resursa, navodi se u izveštaju orgnizacija ODI i CAN i poziva EU da “eksplicitno isključi fosilno gorivo i druge neodržive projekte” iz javnog finansiranja.

Izvor: EURACTIV.rs

Foto: Beta

 

Povezane vijesti

Velik problem za okoliš: Milion jednokratnih ‘vape uređaja’ baci se svaki dan samo u UK

Foto: Canva Svake sekunde se u Ujedinjenom Kraljevstvu u otpad baci trinaest "vape uređaja", odnosno uređaja za "parenje" nikotinskih tekućina koje su sve popularnija zamjena...

Za zaštitu Majevice umjesto rudnika litijuma: Počinje potpisivanje peticije u Zvorniku, Bijeljini, Loparama i Ugljeviku

Foto: Čuvari Majevice U gradovima Bijeljini i Zvorniku, te opštinama Lopare i Ugljevik, sutra, (subota, 21. decembar) 2024. godine počinje prikupljanje potpisa u znak podrške...

Popular Articles