Subota, 21 Decembra, 2024

Kako siromaštvo utiče na mozak?

Nauka sada jasno tvrdi da ukoliko se kapacitet mozga troši na ove brige i strahove, jednostavno ne postoji veliki propusni opseg za druge stvari.

Prednji deo mozga, koji se nalazi odmah iza čela, nazivamo prefrontalni korteks. On upravlja rešavanjem problema, određivanjem ciljeva i izvršenjem zadataka u saradnji sa limbičkim sistemom koji je situiran bliže centru mozga. Limbički sistem obrađuje emocije i izaziva emocionalne reakcije, delom zbog skladištenja dugoročnog pamćenja.

Naučna istraživanja sada ukazuju da, kada osoba živi u siromaštvu, limbički sistem konstantno šalje poruke straha i stresa prefrontalnom korteksu, što sputava njegovu sposobnost rešavanja problema, postavljanja ciljeva i izvršavanja zadataka na efikasan način.

Ovo može ponekad da se dogodi i onim društvenim klasama koje ne pate od siromaštva, kao posledica preterano stresnog dana na poslu, vanrednog stanja u porodici ili zdravstvenih problema. Međutim, najniži slojevi koji su konstantno izloženi siromaštvu, prema navodima istraživanja, nose teret kontinuiranog stresa.

Nauka sada jasno tvrdi da ukoliko se kapacitet mozga troši na ove brige i strahove, jednostavno ne postoji veliki propusni opseg za druge stvari.

Jedno od istraživanja pokazuje čak i da siromaštvo vrlo negativno utiče na razvoj mozga kod dece, naročito u delu hipokampusa, koji igra važnu ulogu u spajanju informacija iz kratkoročnog u dugoročno pamćenje.

(Princip info)

Povezane vijesti

Studija: Filter od pamuka i kostiju lignje uklanja 99,9% mikroplastike

Foto: Naja Bertolt Jensen/Unsplash Naučnici iz Kine razvili su spužvu napravljenu od pamuka i kostiju lignje koja uklanja oko 99,9% mikroplastike iz uzoraka vode. Ovo...

Svemir se širi za osam odsto brže od očekivanja

Foto: Pixabay Podaci koje je dvije godine prikupljao svemirski teleskop NASA-e Džejms Veb potvrdili su raniji nalaz Hablovog svemirskog teleskopa da se univerzum širi za...

Popular Articles