Vlasti u Peruu istražuju uzrok smrti 10.000 žaba kritično ugrožene vrste, čija je populacija u poslednjih 15 godina opala za 80 procenata.
Iz Agencije za zaštitu životne sredine kažu da je reka Koata kriva za smrt žaba i objašnjavaju da je vlada ignorisala molbu za izgradnju postrojenja za preradu otpadnih voda u toj oblasti.
Titikaka vodena žaba se smatra ugroženom vrstom koja se može naći samo u istoimenom slatkovodnom jezeru, koje dele Peru i Bolivija i u njegovim pritokama, piše BBC.
Iz Komisije za borbu protiv zagađenja reke Koata rekli su novinskoj agenciji AFP da peruanske vlasti nisu odgovorile na ozbiljan problem zagađenja.
Aktivisti su doneli 100 mrtvih žaba do centralnog trga u gradu Puno.
„Morao sam da donesem mrtve žabe. Vlasti ne shvataju kako mi živimo“, rekla je vođa protesta Marija Inkvilja.
„Oni nemaju ideju koliki je stepen zagađenja. Situacija je zabrinjavajuća“, dodaje Marija.
Iz Nacionalne službe za šume i divlje životinje kažu da će istraživanje otkriti pravi uzrok smrti žaba.
„Bazirano na saopštenjima lokalnog stanovništva i uzoraka koji su danima nakon incidenta sakupljani, veruje se da je više od 10.000 žaba ugroženo na potezu više 50 kilometara“, navodi se u saopštenju.
Titikaka vodena žaba ima ogromne nabore na koži, što povećava njenu površinu i pomaže vodozemcima da apsorbuju više kiseonika iz okolnog vazduha.
Međunarodna unija za očuvanje prirode i prirodnih resursa je proglasila ovu vrstu žabe ugroženom vrstom, navodeći da je populacija opala za 80 procenata u poslednjih 15 godina, Phys.