Ponedjeljak, 23 Decembra, 2024

Žene iz 6 zemalja ispričale su koliko je teško ostvariti pravo na pobačaj (VIDEO)

Istraživačka grupa za unapređenje novih standarda u reproduktivnom zdravlju (ANSIRH) producirala je video koji istražuje teškoće pristupu sigurnom pobačaju s kojima se žene suočavaju čak i u zemljama u kojima je ta procedura legalizirana.

Prekrasno ilustriran video uključuje glasove žena iz šest različitih zemalja (SAD-a, Tunisa, Nepala, Kolumbije, Južne Afrike i Bangladeša), koje su podijelile svoja iskustva donošenja odluke o abortusu i poteškoće s kojima su se susrele prilikom pokušaja dobivanja pristupa toj proceduri.

BARIJERE S KOJIMA SU SE SUOČILE UKLJUČUJU FINANCIJSKU NESTABILNOST, MANJAK INFORMACIJA O SAMOJ PROCEDURI I NJIHOVIM ZAKONSKIM PRAVIMA, GEOGRAFSKE NEDOSTATKE S KOJIMA SE SUSREĆU ŽENE U MANJIM RURALNIM SREDINAMA TE SNAŽNE DRUŠTVENE STIGME KOJE DOLAZE IZ NJIHOVIH VLASTITIH ZAJEDNICA, ALI I OD STRANE ZDRAVSTVENIH DJELATNIKA/CA.

Jedna žena iz Tunisa kazala je kako su doktori/ce odbili/e njezin zahtjev te su joj tijekom mjesec dana dva puta odgodili termin dok fetus nije postao prevelik da bi mogao biti legalno abortiran. „Tijekom tog perioda stvarno su me nasamarili“ rekla je. Druga žena iz Južne Afrike kazala je kako je imala toliki nedostatak podrške da je osjećala kao da je vlada prisiljava da pobačaj izvrši na crno.

https://www.youtube.com/watch?v=5A3q-Bp5H3U

ANSHIR je ovaj video napravio u sklopu svoje globalne studije čiji je dugoročni cilj usporediti posljedice legalnog pobačaja, ilegalnog pobačaja te nastavljanja neželjene trudnoće u različitim okruženjima. Ova je studija nastavak na uspješno dovršenu Turnaway studiju koja je bazirana na SAD-u, a koja je tijekom pet godina proučavala psihološke, mentalne i socioekonomske posljedice za žene koje su imale pristup pobačaju u odnosu na posljedice za žene kojima je to pravo bilo uskraćeno.

NAKON USPJEŠNO PROVEDENE STUDIJE, ANSIRH JE ODLUČIO ISTU STUDIJU PRIMIJENITI NA NEKOLIKO RAZLIČITIH ZEMALJA DILJEM SVIJETA. IAKO JE STUDIJA JOŠ UVIJEK U TIJEKU, ANSIRH-OVI/E ISTRAŽIVAČI/CE OTKRILI/E SU KAKO JE VELIKOM BROJU ŽENA (IZMEĐU DVA I 45 POSTO) ODBIJENO PRAVO NA LEGALAN POBAČAJ.

Ovaj video podsjeća na snažnu poruku koju je komičar i politički komentator John Oliver iznio u svojoj emisiji krajem veljače: ‘Abortus ne smije biti teoretski legalan, već mora postati literalno dostupan.’ Ženske priče s kojima se susrećemo u videu podsjećaju da siguran pristup abortusu mora biti oboje. Huffingtonpost

voxfeminae

 

Povezane vijesti

“Tu su od početka kinematografije”: Ženske akcijske zvijezde

Foto: Eureka Entertaiment

Dugo se smatralo da su akcijski filmovi isključivo muška priča. Međutim, snaga i spretnost žena vidljivi su na velikom ekranu još od doba nijemog filma.

Uvijek postoji sutra – snaga žena

Foto: Claudio Iannone

Jim Jarmusch, kultni američki redatelj, jednom je prilikom izjavio kako ne postoji ništa ljepše od otkrivanja umjetnosti, neovisno o kojoj se radi. Filmska, dakako, ona najčarobnija, posebna je za svakog filmofila, pa tako, gle čuda, nisam ni ja iznimka. Otkrivanje novih filmova, odnosno priča koje su isprepletene s realnošću na projektoru pokretnih slika uvijek su u meni stvarale osjećaj sreće, poput djeteta koje pronađe novu igračku, zakopanu u pijesku, otkrivenu morem umjetnosti. Tko će ga znati, možda je i odlazak u kino toliko poseban za mene, upravo jer mi iznova stvara osjećaj neizvjesnosti, leptirića u trbuhu kao kad se zaljubiš u posebnu osobu. Mrak kino dvorane isprekidan svjetlom projektora često zna donijeti životne priče, ali one tihe, ispunjene šutnjom. Priče koje su oko nas, ali za koje ne želimo čuti. Ili, još gore, za koje se pravimo da ne postoje. Jednu od takvih priča ispričala je talijanska redateljica Paola Cortellesi u filmu „Uvijek postoji sutra“.

Popular Articles