UrbanObserver

Petak, 23 Maja, 2025

Pronađena bakterija koja jede plastiku

Japanski naučnici izolovali su bakteriju koja razlaže plastiku i koristi je kao izvor energije, što se vidi kao mogući način za neškodljivo uništavanje otpada širom svijeta, objavio je danas američki časopis “Nauka” (Science).

Novootkrivena bakterija Ideonela Sakaiensis praktično “jede” plastiku, koristeći dva enzima kojima hidrolizuje PET, materijal koji se najčešće koristi za proizvodnju ambalaže za hranu i piće i iza tog procesa ostavlja dvije, za prirodu neškodljive, supstance.

Ovo otkriće moglo bi biti veoma dobra vijest za zaštitu životne sredine, ocjenjuje CNN, navodeći podatak Svjetskog ekonomskog foruma da trećina PET ambalaže u svijetu “zaobilazi” sisteme za prikupljanje i završava u prirodi.

Analiza Svjetskog ekonomskog foruma na koju se poziva CNN pokazuje i to da se samo 14 odsto plastične ambalaže prikupi radi reciklaže, kao i da će u svjetskim morima, ako se ovaj trend nastavi, do 2050. godine biti više plastičnog otpada nego ribe.

Nasmiješi se prirodi

Povezane vijesti

Međunarodni dan biodiverziteta – BiH nedovoljno ulaže u zaštitu životne sredine i biološku raznolikost

Foto: Jelena Jevđenić/Impuls Ovogodišnja tema Međunarodnog dana biodiverziteta je harmonija s prirodom i ciljevi održivog razvoja. Piše: Jelena Jevđenić Obnoviti prirodu i dozvoliti prirodi da ponovo preuzme...

Mokra megara uskoro pristupačnija građanima – novo istraživanje pećine i izgradnja mosta u toku

Foto: Fojničani Maglaj Krajem aprila započeta je izgradnja pješačkog mosta prema pećini Mokra megara na Ozrenu, a početkom maja počelo je još jedno naučno istraživanje...

Popular Articles