Prema podatcima UNICEFa, u nezvaničnim tvornicama u Indiji radi oko milion djece starosti od 10 do 14 godina, ali je broj sigurno još veći
Beskonačne smjene, minimalno 6 dana sedmično i desetogodišnji radnici. U nezvaničnim tvornicama odjeće u Bangladešu, mnogo posla kao i obično. U kakvim uslovima indijska djeca šiju, na primjer džins, koji možda upravo imate na sebi?
Tvornice odjeće u Bangladešu su poznate u svijetu. U onim zvaničnim su se čak od 2013 godine, kada je na Rana Plaza u jednoj od njih izgorilo 1100 ljudi, značajno poboljšale mjere sigurnosti i uslovi rada uopšte.
Postoji međutim, mnogo nezvaničnih tvornica koje su domovi djece radnika. Radnici starosti od 10 do 14 godina rade 6 dana u sedmici, nekada i cijelu sedmicu.
Spavaju u tvornicama ili pored njih, u nekim barakama, gdje jedu, kupaju se i uništavaju ruke našivanjem oznaka sa markama džinsa, koji možda sada upravo oblačite.
Fotograf Claudio Montesano Casillas, prikazao je svojim fotografijama situaciju u tim tvornicama.
Skučen prostor, bez aparata za gašenje poćara i izlaza u nuždi, električne instalacije u užasnom stanju, koje rijetko provjerava neko ko se u to razumije, definitivno nije mjesto ni za odrasle, a kamo li za djecu.
Mali radnici, zbog radnog vremena, ne mogu ići do škole, tako da jedva znaju čitati i pisati.
Kada sljedeći put krenete kupiti neki komad odječe, koji vam zapravo uopšte ne treba, razmislite o ovome.
Kateřina Horáková
Expres.cz
Sa češkog prevele Mirjana Tešanović