Saturday, November 23, 2024

Čudovišna crna rupa budi se nakon 26 godina drijemeža

Nešto vreba u crnilu svemira. Nakon 26 godina tišine, čudovišna crna rupa napokon se probudila, a njezine zrake mogu se uočiti sa Zemlje. No, nema razloga za strah, ova crna rupa stara je poznanica.

Nakon buđenja iz svog zvjezdanog drijemeža, znanstvena zajednica uzvrpoljila se u pokušaju detektiranja zadnje energetske zrake u različitim frekvencijama.

U lipnju 2015. astronomi su uočili zraku infracrvene svjetlosti na poznatoj lokaciji. V404 Cygni, sustav koji sadrži crnu rupu i zvijezdu koje orbitiraju jedna oko druge, nalazi se unutar Mliječne staze, udaljen nekih 8000 svjetlosnih godina od Zemlje u konstelaciji Labuda – Cygnus. Zadnji put kad nam je V4040 Cygni poslao pozdrav u obliku infracrvenih zraka bilo je 1989. godine. Prema tome, trenutak kad su infracrvene zrake nakon 26 godina ponovno došle do Zemlje bio je uzbudljiv događaj za mnoge astronome i ukazao je na napredak astrofizičara u tih zadnjih 26 godina.

„Zajednica je zaista vrlo uzbuđena. Mnogi od nas tada nisu bili profesionalni astronomi, a i tadašnji se instrumenti i resursi ne mogu usporediti s flotom svemirskih teleskopa i naprednom mrežom opservatorija na tlu koje koristimo danas. Ovo je definitivno prilika koja se događa jednom u životu”, kaže Erik Kuulkers, znanstvenik Europske svemirske agencije (eng. European Space Agency – ESA).

jAPNZb5 1

V404 Cygni je odjednom postala mnogo svjetlija točka na nebu zbog emitiranja infracrvenih zraka (Image credits: ESA/Integral/IBIS/ISDC).

Uočavanje infracrvenih zraka s neba ne događa se svaki dan. Samo najenergičnija tijela u svemiru mogu pokrenuti ovaj oblik zračenja – supernove, neutronske zvijezde ili crne rupe. Prema tome, kako V4040 Cygni, binarni sustav crne rupe i zvijezde, emitira infracrvene zrake?

Nakon nekog vremena zvijezda i crna rupa doći će preblizu jedna drugoj, te će moćna gravitacija crne rupe usisati nešto materijala vanjskih slojeva zvijezde. Privučeni materijal zvijezde rasipa se u disku oko crne rupe, gdje dobiva energiju i vrućinu. Dok temperatura raste, zvjezdana prašina počinje oslobađati sve više i više energetskih zraka svijetla – od optičkih i ultraljubičastih zraka, pa sve do infracrvenih (a ponekad i gama-zrake ako postane nezamislivo vruće).

„Ponašanje tog izvora u ovom je trenutku nevjerojatno, s neprestanim jarkim bljeskovima svijetla u intervalima manjim od sat vremena, što se rijetko vidi kod ostalih sustava crnih rupa. Trenutno je ovo najsvjetliji objekt na infracrvenom nebu – pedeset je puta sjajniji od maglice Rak, koja je obično najsvjetliji izvor na visoko energetskom nebu”, kaže Kuulkers.

znanost.com

Povezane vijesti

Kako samo jedan atom može promijeniti boju perja papagaja

  Ptice su među najživopisnijim stvorenjim životinjskog carstva. Skoro sve ptice sa jarko crvenim, narandžastim i žutim perjem ili kljunovima imaju grupu pigmenata zvanih karotenoidi...

Žabe izložene radijaciji u Černobilu ne pokazuju znake ubrzanog starenja ni povećanog stresa

Foto: Robert Zunikoff/ Unsplash

Nivoi zračenja koje su iskusile žabe u Černobilu nisu utjecali na njihovu starost ili brzinu starenja, pokazalo je novo istraživanje.

Popular Articles