Foto: UG “Bjelava”
Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske odbilo je zahtjev firme “Srbinjeputevi” d.o.o. Foča za odobravanje Studije uticaja na životnu sredinu za izgradnju male hidroelektrane “Bjelava”. Ova vijest stiže nakon pet godina borbe mještana i ekoloških aktivista da sačuvaju ovu rijeku od uništenja.
Autor: Impuls
„Ovo je kruna naše višegodišnje borbe i dokaz da su argumenti i istina na strani građana i javnosti. Od početka radova smo ukazivali na brojne neregularnosti, počev od izvođenja radova bez dozvola, preko neriješenih imovinsko pravnih odnosa, do bezobzirnosti izvođača prema životnoj sredini i gradskom vodovodu“, izjavio je Miloš Vujičić, mještanin i predsjednik udruženja građana “Bjelava”.
“Ova odluka Ministarstva predstavlja veliku i zasluženu pobjedu svih koji su učestvovali u borbi za očuvanje rijeke Bjelave i zdravlja građana Foče. Ovaj slučaj još jednom pokazuje da građani, udruženi i odlučni, mogu zaustaviti projekte koji ugrožavaju prirodu, zajednicu i javno zdravlje. Voda je pravo, ne privilegija!“, naveli su iz ovog udruženja.
Studija je odbijena iz više razloga, planirani cjevovod hidroelektrane prolazi kroz zonu sanitarne zaštite izvorišta “Lučka vrela” glavnog snabdjevača Foče pijaćom vodom. Nije analiziran uticaj projekta na bezbjedno vodosnabdijevanje Foče, a investitor nije dostavio dopunjenu studiju ni nakon dodatnog roka, čime je potvrđeno da projekat može ugroziti životnu sredinu.
U aprilu 2020. godine, na rijeci Bjelavi, na teritoriji mjesne zajednice Trbušće u opštini Foča, počela je izgradnja male hidroelektrane Bjelava. Iako je tada pandemija COVID-19 uveliko bila na vrhuncu, uprkos mjerama zabrane okupljanja, mještani se organizuju i izlaze na prve proteste.
Blokadu izgradnje malih hidroelektrana (MHE) Bjelava i Mala Bjelava počeli su mještani, a pridružili su im se i predstavnici Koalicije za zaštitu rijeka BiH. Na blokadi su se okupili mještani koji su spriječili radnike da priđu mašinama i nastave sa nelegalnim radovima, jer investitor nije imao sve potrebne i adekvatne dozvole. U trenutku prvih radova na rijeci, investitor je imao samo ugovor o koncesiji, ali bez potrebnih dodatnih dozvola.
Foto:UG “Bjelava”
Sumnjivih radnji nije bilo malo. Pod izgovorom geoloških istraživanja, investitor je izvršio trasiranje cjevovoda za planirane hidroelektrane. Tako su građevinski radovi izvedeni bez potrebnih dozvola. Ovo je potvrđeno i iz Republičkog vodnog inspektora. Što se tiče geoloških istraživanja, ona nikada nisu izvršena, tvrdili su tada aktivisti za Bjelavu. Zbog svega navedenog, Koalicija za zaštitu rijeka BiH, podnijela je krivičnu prijavu protiv investitora zbog neposjedovanja ekološke, građevinske i urbanističke dozvole.
Da investitor nije posjedovao dozvole potvrdili su i iz Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS. Ministarstvo nije izdalo nijednu dozvolu iz svoje nadležnosti za izgradnju mini hidroelektrana Bjelava i Mala Bjelava.
Pripremni radovi koji su tada počeli devastirali su prirodu toliko da je rijeka izmještena iz svog korita što je dovelo do ugrožavanja sanitarne zone zaštite gradskog vodovoda.
Nekim mještanima su uništene i privatne parcele i posječena privatna šuma.
Bez obzira na sve prekršene propise i ilegalne radnje, Vlada RS tada daje drugu šansu investitoru.
Aneksom novog koncesionog ugovora, u januaru 2021. godine, izmijenjen je plan od dvije male hidroelektrane u jednu veću, jače snage. Vlada Republike Srpske, na prijedlog Ministarstva za energetiku i rudarstvo, potpisala je Aneks ugovora o koncesiji za izgradnju MHE Bjelava. U martu 2021. godine, Centar za životnu sredinu je pokrenuo upravni spor protiv ove odluke Vlade RS.
Sredinom juna iste godine, prekinute sve aktivnosti vezane za MHE Bjelave do okončanja upravnih sporova.
U međuvremenu, odražne su javne rasprave, aktivna borba mještana nije jenjavala svih ovih godina, što je nesumnjivo i dovelo do ove odluke Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, koju slave mještani i ekološki aktivisti.
„Ono što je najbitnije jeste da je ovo područje odbranjeno. U mnogo slučajeva se pokazalo da su male hidro elektrane ogromna šteta za prirodu i lokalno stanovništvo, a korist za pojedinca. Rijeka se devastira, koncesiona naknada je mala, struju privatnici izvoze, a onemogući se neki bolji održiviji razvoj na tom području“, rekao je Vladimir Topić iz Centra za životnu sredinu i dodao da sada očekuje od Ministarstva energetike i rudarstva Republike Srpske da raskine koncesioni ugovor za ovu hidroelektranu.
“Zahvaljujući ljudima koji nisu ćutali, Bjelava i dalje teče slobodno. Za sve nas. Za generacije koje dolaze”, ističu iz udruženja “Bjelava”.